instagram facebook
מספר טלפון
03-6374000

שכי לוריא

ניסיון מקצועי:
משנת 1996
מדינות:
איטליה, ארמניה, גיאורגיה, יוון, ישראל

קצת עליי - תולדות חיים

2_3 נולדתי בתל אביב למשפחה עם שורשים בני מאות שנים בארץ . 
2_3 מילדות נמשכתי להיסטוריה ודרכה לנושאים כמו גיאוגרפיה ,שפות ותרבויות .
2_3 תמיד רציתי להיות מדריך טיולים ,אך פציעה בשלב הראשוני של השרות הצבאי עיכבה הרבה את מימוש הכיוון הזה ,ואולי לטובה -כי בדרך עברתי ב'סמטת השפות' .
2_3 יום אחד בגיל 21 לקחתי לידי ספר באנגלית "למד את עצמך" של השפה היוונית המודרנית והתחברתי לזרמי מעמקים ים תיכוניים שהיו קיימים תמיד והחל מסע רוחני
  שנהפך אח''כ גם למסע פיסי .
2_3 באוניברסיטה פניתי ללמודי השפה היוונית העתיקה כדי ליצור השלמה והעמקה לידיעת השפה העכשווית שהשגתי .
2_3 שנתיים מחיי ביליתי ביוון ,מהם שנה שרובה היתה על אי קטן בן 120 תושבים ביחד עם משפחתי הצעירה.
2_3 הרעיון שעומד בבסיס ההכרה שלי הוא ההשתיכות לים התיכון ,שותפות תרבותית והסטורית סביב הים הזה שלה אלפי פנים ונימים . 
2_3 בהכרה הזו חזרתי בסופו של דבר ,לפני כ20 שנה ,אל הכיוון המקצועי שאליו שאפתי
2_3 כנער - הדרכת טיולים בארץ ,תחילה בטיולי טבע ואח''כ כמדריך תיירים . אין מקום כארץ ישראל ,לב העולם -
   שכל תרבויות הים התיכון השאירו בו את חותמן .

המוטו שלי

"להתעמק בנושאי העניין שלי ,לשתף ולהלהיב בהם אנשים ולכבד כל אדם ."

נסיון מקצועי והכשרה

2_3 תואר ראשון באונ' תל אביב בלימודים קלאסיים -לימודי השפות העתיקות יוונית ולטינית ותרבותן .|
2_3 קורס מורי דרך ארצי (משרד התיירות)
2_3 קורס מלווי קבוצות לחו''ל (משרד התיירות)
2_3 קורס מדריכי טיולים (החברה להגנת הטבע)
2_3 קורס מדריכי צפרות באגמון החולה (החברה להגנת הטבע ) .
2_3 הרבה השתלמויות הנדרשות מהמקצוע .
2_3 מעבר לכך ,אציין שהרבה מאוד ידע משמעותי נרכש באופן אוטודידקטי .
2_3 גורם מכריע ברכישת הידע הזה הוא השליטה בשפות - אני דובר קורא וכותב 7-8 שפות, עברית ,אנגלית ,יוונית ,איטלקית, צרפתית ,ערבית וכן גיאורגית ורוסית
  עליהן עדיין עובדים , תורכית -שפעם ידעתי ומשהו נשאר .
2_3 רוב הידע על ארצות כמו יוון ואיטליה נשאב מספרים ומקורות מידע בשפות המקור.
2_3 מתעניין בקשרי הגומלין בין התרבויות השונות במהלך ההסטוריה .

מדינות בהן אני מדריך טיולים מאורגנים

אירופה - יוון, איטליה

אסיה - גיאורגיה, ארמניה, ישראל

 

מדוע אני אוהב להדריך טיולים ביוון

יוון ,כאמור , היא ''אהבה ראשונה'' ולעולם אזכור לה את חסד נעוריה .חלק גדול מנשמתי ,נמצא בה תמיד .יוון היתה לי פעם מעין 'מולדת שנייה' מבחירה ,התגלמות החזון הים תיכוני , אולי אפילו מה שארץ ישראל יכולה היתה להיות ,אם וכאשר .. מאז אולי קצת התפכחתי עם הגיל ,אבל עדיין כל נסיעה אליה, גם בהדרכה -היא מסע פנימי אל העצמי .
ביוון שבה ביליתי תקופות לא קטנות בחיי , ביקרתי ביותר מ30 איים וטיפסתי על רוב הפסגות החשובות בכרתים , הפלופונס והצפון ,בקיץ האחרון (2014) עליתי סוף סוף למושב האלים באולימפוס .

2_3 לכל הטיולים המאורגנים ביוון

 

מדוע אני אוהב להדריך טיולים באיטליה

איטלקית היא ''האהבה השנייה'' אחרי היוונית .רוב עבודתי כמורה דרך היא בהדרכה באיטלקית וכך למדתי לאהוב את השפה ואת דובריה - האיטלקים החביבים שהם בעיני העם הכי טוב ותרבותי באירופה .
איטליה לצד יוון הינה מקור התרבות המערבית ,בהיותה מולדת הרנסנס Rinascimento שמגיע לשיאו בפירנצה במאה ה15 אך מתחיל שם כמאה שנה לפני כן .
הארץ רבגונית וכל איזור שומר על יחודו התרבותי ,כל איזור היה בימי הביניים ישות עצמאית תחת שלטונה של עיר מדינה אחת או כמה ערי מדינה .
הדרום וסיציליה הם איזור המאופיין בהשפעות של כל התרבויות באגן הים התיכון . קודם כל הם היו פעם חלק מהציביליזציה היוונית ונודעו כ''יוון הגדולה'' Mεγαλη Ελλας \ Magna Graecia , אח''כ היו שם(סיציליה) כ200 שנה הערבים ואחריהם הנורמנים ,הספרדים ומי לא בעצם ?- הכל מתחבר לתרכובת ים תיכונית משובחת שכל כך מזכירה את הבית .

2_3 לכל הטיולים המאורגנים באיטליה

 

מדוע אני אוהב להדריך טיולים בארצנו

ארץ ישראל היא מרכז העולם , המפגש החד פעמי בין מזרח ומערב , בין הים התיכון למדבר , ארצו -ערשו של עם אחד , ממנה יצאו שתי דתות וגם עוד דת שלישית נסמכת וטוענת לכתרה . תרבותו של חצי מהעולם , המתקרא מערבי , קשורה אליה באופן מובנה , פה הכל התחיל , לפה הכל חוזר . גורלן של אמפריות החולשות על שלוש יבשות נקבע והוכרע בה פעמים לא מעטות .

לא פחות מרתק מהמפגש התרבותי הוא מפגש אזורי הטבע , פיטו-גיאוגרפיים וזואו-גיאוגרפיים בין הקצוות המקורבים של אירו-אסיה ( פליאוארקטי ) , הודו ( אוריינטלי) ואפריקה (סודאני) .

בלב הארץ נמצאת ירושלים , טבור העולם ולבו הפועם , עיר שאין דומה לה בתבל , בה נמצאים קודשי הקודשים של היהדות והנצרות , והמקום השלישי בקדושתו לאיסלאם , והכל עוד על האש , רותח . מושא געגועיהם , תשוקתם ותפילותיהם של מליונים . המקום הראשון שברא האלוהים . ירושליים מתמצתת ומעצימה את כל התכונות הייחודיות של הארץ , כל פעם שאני מגיע אליה אני מתרגש , חווה את תחושתו של עולה הרגל שבא ממרחקים , לוקה - באופן קל וזמני - בסינדרום המפורסם שקרוי על שמה.
ידיעת השפות הים תיכוניות החשובות שהיו השפות ששלטו על גורלה התרבותי של הארץ - עברית , יוונית , לטינית וערבית - מאפשרת להיכנס טיפה לנפשם של כל החולמים ומשתוקקים לעיר הזו שאינה מקום , אלא רעיון ..

בצפון נמצא הגליל , שבו זכיתי לגור מזה כבר 20 שנה , ולמשפחתי שורשים עתיקים בו . הגליל מקום שליו ומתוק , הגשמת החלום הים -תיכוני , כרמי זיתים ושלגי חורף בהרים. רב קיום של עדות ודתות רבות ( כולל שתי דתות נוספות על השלוש -הדרוזית והבהאית) שמצאו בו מקלט. מעוזה האחרון של היהדות במשך כמעט 2000 שנה (וערשה של המיסטיקה המהפכנית של הקבלה לפני 450 שנה) וכמובן המולדת המקומית של האיש היהודי המפורסם ביותר בעולם שהפכה ל"חדר הלידה " של דת של מליארד וחצי מאמינים , הנצרות.

בדרום ובמזרח נמצא המדבר , מקום של ריקנות טהורה ומוחלטות . מקום שבו התגלה האלוהים האחד , המונותאיסטי , ונולדה בו הדת הישראלית . למדבר שאפו כל הנביאים המורדים והמחפשים , למצוא את האל . גם האדם בין ימינו יחפש בו משמעות או השראה . המדבר הישראלי מגלם ב״ קטן ״ אזורים עצומים באסיה ובאפריקה , עם מגוון ייחודי של צומח וחי ועם היסטוריה מיוחדת של עמים או שבטים שכמו הצמחים והחיות הסכינו אל תנאיו הקשים ומצאו בהם יתרונות יחסיים , שאפשרו להם לשגשג.

2_3 לכל הטיולים המאורגנים בישראל

מדוע אני אוהב להדריך טיולים בגיאורגיה

לגיאורגיה הגעתי לראשונה בטיול תרמילאות שערכתי בגיל מבוגר יחסית ,לפני 6 שנים . חרשתי את הארץ במשך יותר מחמישה שבועות שבמהלכם ערכתי 4 טרקים ארוכים וזכיתי לעלות ,ביום שללא ספק היה אחד מהמאושרים בחיי , לפסגת הר הקזבגי (או המכינארצווארי Mkhinartsvari כפי שהוא נקרא רשמית =״עוטה הקרחונים״) ברום 5040 מ׳. זו הפסגה השנייה במדינה והשלישית בקווקז כולו , אך ללא ספק המפורסמת ביותר ,שכן הר כרבולת הקרחונים המתנשא מעל לכנסיית ׳השילוש הקדוש׳ Tsminda Sameba הוא ה׳סמל המסחרי׳ ואף יותר מכך ,אולי הדמוי שמגלם בתוכו את הנשמה הנצחית של הארץ הזו.
הגיאורגים הם עם עתיק ,אמיץ ואציל נפש (בטוי מובהק לאצילות הזו היא העובדה שהקהילה היהודית העתיקה בארץ הזו ,שראשיתה בגלות בבל לפני 2600 שנה - כמעט מעולם לא טעמה טעם אנטשימיות ורדיפות ). במידה רבה הגיאורגים מזכירים את היוונים -עם אמיץ שמתמודד עם איתני טבע בארץ הררית ; אם נדייק -הגיאורגים היום עדיין דומים ליוונים שפגשתי בכפרים לפני 30 שנה. הארץ יפהפייה ובעלת מגוון נופי עצום ,אבל דבר לא ישווה להרים הנישאים שמגמדים ממש את ההרים ביוון ובתורכיה . אולם מעבר לטבע ונוף עמוקה התחושה שזו ארץ עתיקה שידעו וכתבו עליה באיזור שלנו , הזכירו אותה בתנ״ך וגם במיתולוגיה היוונית , אותי זה מרגש ומפעים .
כך או כך התאהבתי בארץ ובעם ו׳הסתבכתי׳ קשות, כי כהרגלי חלק בלתי נפרד מההתמקצעות והתעמקות ביעד הוא השליטה בשפה - והשפה שלהם ׳משוגעת׳ לחלוטין מכל הבחינות . עדיין רבה מאוד העבודה אך על הכתב (דמוי הג׳וקים ..)השתלטתי כבר.

2_3 לכל הטיולים המאורגנים בגיאורגיה

  

המלצות מטיילים

כמות ההמלצות הן אינן מדד לטיבו של מדריך אלא איכותן. שימו לב שכל מדריך בין אם הוא מדריך בתחילת דרכו או בין אם מדריך של 20 שנה, הוא מדריך איכותי, בהתאם למטענו האישי וכמובן לזיהוי שלו עם עקרונות פגסוס עליהם אנו שוקדים, מלווים ומכווינים כל מדריך המוציא טיול בפגסוס.

המלצות מטיילים מהעבר הן כלי חשוב למטייל, אך היותר חשוב הוא יכולתה של פגסוס להכווין את מדריכיה בין אם מנוסים יותר או בין אם מלאי אנרגיות יותר וכו'...

בפגסוס כל מדריך היוצא לטיול בהתיחסותו הוא כאילו ומדריך את טיולו הראשון!

  

מכתבי תודה

שמענו את הדרכתך המקצועית כל עשרת הימים האחרונים יום יום, שעה שעה . למדנו, החכמנו ונשאר טעם לעוד טיולים, עבורנו. תודה לחברת פגסוס על תכנון טיול מעניין, מהנה ומלא מחשבה.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לאיטליה
 • בתאריך
  07/06/2019
ברצוני לציין את המדריך המקסים שלנו שכי לוריא שהפך את הטיול הלא קל לגילנו, למעניין ואטרקטיבי ביותר. שכי הוא אדם אינטליגנטי, שופע ידע, אנציקלופדיה מהלכת, טקטי, רגיש..
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לאיטליה
 • בתאריך
  21/05/2019
רוצים להודות לך על הדרכתך המסורה ועל הרצון האין סופי להעניק לנו מהידע הרחב שלך. ההדרכה נעשתה תחת התלהבות יתרה עם אהבה ליוון ולטבע, הובלת אותנו במסירות וללא לאות למקומות נפלאים.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  15/05/2018
שכי מדריך נעים הליכות בעל שליטה בשפה היוונית, הקנה אווירה נעימה וחברותית, אהבתו העצומה ליוון הצליחה להדביק גם אותי.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  15/05/2018
אין ספק אתה מקצוען אמיתי העברת לנו את חווית יוון במילים ודרך הרגלים והצלחת להדביר אותנו באהבתך הגדולה ליוון שאין כמוה נפלאה
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  15/05/2018
בחרנו בטיול שלכם משום שהתוכנית נראתה לנו מגוונת ובנויה היטב. שילוב בין אתרי טבע ונוף, לבין ערים מיוחדות עתירות ארכיטקטורה. ובאמת לא התאכזבנו. נהפוך הוא יצאנו מאד מרוצים וגדושי חוויות.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לאיטליה
 • בתאריך
  15/07/2016
ברצוני להביע את שביעות רצוני מהמדריך "חולה על יוון"
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  13/10/2015
היה , טיול מדהים, מאורגן להפליא, מלונות מעולים, ומדריך. נמשיך לנסוע עם חברת פגסוס !!!
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  13/10/2015
ניהול הטיול, היה מעולה, עמידה בזמנים, לכל מלון שהגענו קבלת החדרים הייתה מהירה, הגעת המזוודות לחדרים הייתה מהירה וללא טעויות כמו האסוף של המזוודות בבקר
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  25/09/2015
חברת פגסוס הוכיחה את עצמה כמתוכננת ומאורגנת עד לפרט האחרון, מבלי לפסוח על אף אתר,קתדרלה ועיירות אקזוטיות שבדרך.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לאיטליה
 • בתאריך
  04/09/2015
תודה שכי על טיול נפלא תודה שכי על כול הדאגה תודה שכי על שלא חסכת בהסברים על כול המקומות המאוד מעניינים תודה על ידע רב, סבלנות וסובלנות שהענקת לנו ללא לאות ובמסירות
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לגיאורגיה
 • בתאריך
  09/07/2015
לכל הידע האדיר הזה ולהתלהבות המדבקת נוספו נועם ההליכות, מאור הפנים, החיוך התמידי והרוגע - וקיבלנו מדריך שאפשר לחלום עליו.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לגיאורגיה
 • בתאריך
  21/06/2015
לאורך כל הדרך התגלה שכי כאדם מקסים, מלא כרימון, יודע המון, רגוע, מרבה בצחוק וחיוכים, משכמו ומעלה את הקבוצה הוביל. חווינו כולנו חוויות נפלאות שהשאירו לנו טעם של עוד ועוד
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לאיטליה
 • בתאריך
  01/06/2015
שכי הוא בעל אופקים רחבים ומדהימים בשטחים שונים.העביר את החומר בצורה רצינית ומענינת ובהתלהבות רבה.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  06/04/2015
ותודה שכי על שעוררת בי סקרנות לדפדף בספרי ההיסטוריה המאובקים ולעיין מחדש בתולדותינו הקשורים כל כך בתולדות מחוזותיה הדרומיים של איטליה.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לאיטליה
 • בתאריך
  16/10/2014
הטיול הזה היה עבורנו חוויה מהנה, רואים שאתה אוהב את גיאורגיה ובקיא בכל פרט קטן כגדול.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לגיאורגיה
 • בתאריך
  05/06/2014
המדריך -"סופרמן" מוח ולב בהצמדה שכי לוריא "ראש חץ" עשה הכל בקפידה ונתן פק"ל וסדר יום בעקביות והתמדה
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  09/05/2014
היה תענוג לטייל עם שכי, מסלול הטיול היה מרתק, נהג האוטובוס אדיב ביותר ודאג לרווחתינו באוטובוס מפואר.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  09/05/2014
מצאנו אותך מדריך מקצועי ביותר בקי בכל פרט במסלול הטיול.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  09/05/2014
שתמיד יהיו לנו כאילו מדריכים, שופעים בידע כמעין המתגבר בסובלנות אין קץ ובדאגה תמידית עם נשמה יוונית
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  ליוון
 • בתאריך
  19/09/2013
תודה על הדרכה ועל הטיול המחכים והמהנה.
 • מכתב תודה מטיול מאורגן
  לגיאורגיה, ארמניה
 • בתאריך
  01/07/2013

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form