מספר טלפון
03-6374000

טיול מרתק בין ירושלים לצפון ים המלח, בעקבות סיפורי התנך, התהוות הנצרות ומה שבניהם

3 ימי סיורים בירושלים בדגש המסורת היהודית, הנוצרית ובשילוב צפון ים המלח - טבע ותרבות מקומית (IJY)
משך הטיול:
3 ימים 2 לילות
להורדת התוכנית

מסע מרתק לתוך נבכי ההיסטוריה וחוצה 1500 שנים של בניית מסורת ענפה ומתחיל בירושלים היהודית - שני מקדשים - עיר אחת, תקופות הזהר והתככים שהובילו לחורבן יחד עם ההשפעה בהמשך הדרך על אימפריות ותרבויות עתידיות לבוא, מוסלמים, צלבנים, עות'מאניים והבריטים לפני שהמפתחות חזרו אלינו. לאורך אלפי שנים מאז ועד לימינו ירושלים היא לא רק עיר על שווקיה ומקדשיה - היא הבסיס הרוחני, הדתי והפולחני אליו נשואות עיני תרבויות שיצקו ועיצבו את העולם כפי שאנחנו מכירים היום – וגם אם נבקר בה לעיתים תכופות תמיד יהיה טפח חדש שייחשף בפנינו. נתהלך במקומות שבהן התקיימו מצבים שונים וסיפורים ידועים יותר ופחות שהובילו את ירושלים לעיר חדשה כ"עיר השלום", נתהלך בחורשת עצי הזית שבה על פי המסורת הנוצרית הסגיר יהודה איש הקריות את ישוע, נכיר את הפלגים השונים של הנצרות אשר חיים בסימביוזה עדינה וייחודית רק לעיר הקודש. במסענו בזמן גם נבקר במהלך טיול זה בצפון ים המלח- אל קאסר אל יהוד "ארמון היהודים", המקום בו חצו בני ישראל את נהר הירדן בכניסה לארץ כנען, שם על פי המסורת הנוצרית הטביל יוחנן את ישוע ומאמיניו - המקום נחשב לשלישי בחשיבותו בעולם הנצרות. נחווה גם את חיי המדבר והצנע כשניכנס למערות קומראן, נגלה את סיפורה המסתורי של כת ה"ביחד" אשר נעלמה לפני 2000 שנה.

3 ימי סיורים בירושלים ובשילוב צפון ים המלח - הקדמה

מסע מרתק לתוך נבכי ההיסטוריה וחוצה 1500 שנים של בניית מסורת עניפה ומתחיל בירושלים היהודית - שני מקדשים - עיר אחת, תקופות הזהר והתככים שהובילו לחורבן יחד עם ההשפעה בהמשך הדרך על אימפריות ותרבויות עתידיות לבוא, מוסלמים, צלבנים, עות'מאניים והבריטים לפני שהמפתחות חזרו אלינו.
לאורך אלפי שנים מאז ועד לימינו ירושלים היא לא רק עיר על שווקיה ומקדשיה - היא הבסיס הרוחני, הדתי והפולחני אליו נשואות עיני תרבויות שיצקו ועיצבו את העולם כפי שאנחנו מכירים היום – וגם אם נבקר בה לעיתים תכופות תמיד יהיה טפח חדש שייחשף בפנינו.

נתהלך במקומות שבהן התקיימו מצבים שונים וסיפורים ידועים יותר ופחות שהובילו את ירושלם לעיר חדשה כ"עיר השלום", נתהלך בחורשת עצי הזית שבה על פי המסורת הנוצרית הסגיר יהודה איש הקריות את ישוע, נכיר את הפלגים השונים של הנצרות אשר חיים בסימביוזה עדינה וייחודית רק לעיר הקודש.

במסענו בזמן גם נבקר במהלך טיול זה בצפון ים המלח- אל קאסר אל יהוד "ארמון היהודים", המקום בו חצו בני ישראל את נהר הירדן בכניסה לארץ כנען, שם על פי המסורת הנוצרית הטביל יוחנן את ישוע ומאמיניו - המקום נחשב לשלישי בחשיבותו בעולם הנצרות. נחווה גם את חיי המדבר והצנע כשניכנס למערות קומראן, נגלה את סיפורה המסתורי של כת ה"ביחד" אשר נעלמה לפני 2000 שנה.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

 • תצפית על הר הצופים
 • תצפית על הר הזיתים
 • מוזיאון ארצות המקרא
 • סיור בעיר דוד
 • אתר החפירות וקסלר-בדולח
 • כנסיית "גת שמנים"
 • כנסיית "פטרוס אין גלינקו"
 • בית הכנסת "קבר דוד"
 • העיר העתיקה
 • הרובע הנוצרי
 • כנסיית הקבר 
 • קאסר אל יהוד
 • מנזר גראסימוס
 • מערות קומראן

אנו ממליצים ומציעים כי תבדקו המסלול של פגסוס היטב מול תוכניות של חברות מתחרות בהן יש חצאי ימים חופשיים לפעמים אף יותר - יותר זמן פנוי / פחות כניסות וביקורים בתשלום בפערים שמגיעים בסה"כ לסכומים גבוהים אותם בודאי יציע המדריך של החברה האחרת בתשלום נוסף - לכן, מה שנראה בהתחלה זול הוא בסופו של דבר מחיר מאד יקר - זכרו זאת.

מסלול הטיול לפי ימים

יום 1: ירושלים- שני מקדשים, עיר אחת

בשעות הבוקר נצא בנסיעה לירושלים, בירת ישראל. ההתיישבות בעיר לא פסקה לאורך כ-3000 שנים. זה החל עוד מתקופת מהיבוסיים שנוצחו בידי דוד המלך, בתי המקדש, הפלישות והביצורים, תקופות הזהר והתככים שהובילו לחורבן, תקופות המוסלמים והצלבנים, עות'מניים וכמובן גם הבריטים. לאורך אלפי שנים מאז ועד לימינו ירושלים היא לא רק עיר על שווקיה ומקדשיה - היא גם הבסיס הרוחני, הדתי והפולחני אליו נשואות עיני תרבויות שיצקו ועיצבו את העולם כפי שאנחנו מכירים היום.

את ביקורנו בירושלים נתחיל מתצפית על הר הצופים. ההר קיבל את שמו בתקופת הצלבנים ״מאונט סקופוס״ הר הצפייה. מראש ההר מתגלה נוף מרהיב של מדבר יהודה. מרכס ההר נפתחת הדרך אל ים המלח לכוון יריחו הקדומה. הדרך המוזכרת בתנ״ך, דרך שעברו הנביאים ורועי הצאן, הכובשים שהחריבו את העיר וגם דרך בה הבריחו את אוצרות בית המקדש. 
מכאן, על קו פרשת המים של הר הצופים, נמשיך אל תצפית על הר הזיתים. הנסיעה הקצרה עוברת בין נקודות הציון החשובות של הנצרות. והבולטת ביניהם הוא בית החולים אוגוסטה ויקטוריה. התצפית מהר הזיתים היא המקום האולטימטיבי לחוש את כוחה המאגי של ירושלים. מבט על הר הבית עם כיפת הסלע, החומות בית המקדש, שער הרחמים האטום, עמק נחל הקדרון וגיא בין הינום. כאן למעשה, במבט על העיר, נתחיל בשילוב המתבקש של הכתוב בספרי הקודש אל מול תוואי השטח של ירושלים העתיקה.
מתצפית על הר הזיתים נצא לביקור מודרך במוזיאון ארצות המקרא בדגש על האימפריות השכנות שבתקופתן קמה והתקיימה ירושלים המקראית. האוסף המוקפד והתצוגה האינטראקטיבית יעזרו לנו לעקוב וללמוד אודות האימפריות האשורית, הבבלית והמצרית וכן על היישויות הפוליטיות בתקופה של הבית הראשון: ארמים, צורים, פלישתים, אדומים וכמובן ממלכות ישראל ויהודה. בתום הסיור הממצה במוזיאון נחזור אל חומות העיר העתיקה ואל שער האשפות משם נערוך תצפית על עיר דוד, על הר הזיתים והר הבית.. נתרשם מהחומה הדרומית של הר הבית ומהחפירות שלמרגלותיה, שחלקם מימי בית ראשון. נתרשם משערי חולדה והמבנים המובילים לכניסה להר הבית. נוכל גם להשקיף על עמק קידרון והמבנים שבעמק קדרון - יד אבשלום, קבר בני חזיר, קבר יהוא אשר על הבית וקברה של בת פרעה.
נכנס לסיור בעיר דוד.


נצפה בסרט על ירושלים הקדומה "כך זה התחיל". נעבור בתוך ארמונו של המלך דוד ונביט בבור אליו הושלך ירמיהו הנביא. נצפה במבנה מימי בית ראשון ובו בית ארבעת המרחבים, חומה מתקופת שיבת ציון. נבין את המושג "העופל", נראה את מקומו של הארכיון ובו ״בית הבולות״ בהם אזכורים של אישים שחיו בתקופת בית ראשון. 

עם סיום הביקור בעיר דוד נחזור אל האוטובוס שלנו ונמשיך אל מרכז ממילא להפסקת הצהריים. בתום ההפסקה נכנס אל העיר דרך הרחבה של שער יפו, ממנה נוכל להשקיף על כתף הינום, ברכת כוהנים וכן על העיר החדשה. ברחוב דוד, הומה האדם, דרך חוצה רבעי העיר העתיקה. אם המצב במקום יאפשר לנו נערוך סיור בזק באחד המקומות החבויים - ״הכותל הקטן", המקום נמצא בלב הרובע המוסלמי זהו המקום הקרוב ביותר לנקודת קודש הקודשים על הר הבית. נחזור אל הרובע ונרד אל רחבת הכותל המוכרת לנו ונבקר בחפירות וקסלר- בדולח (במידה ופתוח), נתרשם מהממצאים ומהתובנות הנובעות מחפירה זו. משם נמשיך לחומה הרחבה, נשמע על סנחריב מלך אשור ומסע העונשין שלו נגד ממלכת יהודה. 
חצה את הרובע היהודי המתחדש אל שער ציון. שם ימתין לנו האוטובוס אתו נגיע אל מלוננו בירושלים.

יום 2: ירושלים של מעלה ומטה

ירושלים היא עיר מרתקת וזו איננה סתם קלישאה. יש מעט מאוד ערים שהתפתחותן ובנייתן הייתה המשימה של המוסדות הדתיים והחברתיים של העולם כולו. יתרה מזו, את ירושלים בנו אלה הצעירים ואלה החזקים ברוחם ובגופם מכאן גם בא התמהיל המיוחד לקיומה של אחת הערים המעניינות והמפוארות בעולם שלנו.
את סיורינו ביום השני נקדיש, במידת האפשר, לראיה הנוצרית את ״עיר השלום״. 

ממלוננו בעיר החדשה נצא עם האוטובוס אל מרגלות הר הזיתים ועמק קדרון. כאן נבקר במתחם של הכנסייה השנייה בחשיבותה בעולם הנוצרי כולו - הכנסייה ב"גת שמנים". הכנסייה המאוד מוכרת עם החזית בסגנון הקלאסי המרשים ידועה במספר שמות: ״כנסית כל העמים״ וגם ככנסיית ״היגון". על פי המסורת הנוצרית, כאן בחורשת עצי הזית, הסגיר יהודה איש קריות את ישוע לאנשי הסנהדרין. 
ניכנס אל חורשה פרטית של עצי הזית העתיקים. כאן בחורשה, נפתח בשיח והסבר של יסודות האמונה הנוצרית והדילמה העמוקה של ניתוח התנהגות דמויות המפתח של אותה אמונה. אם יתאפשר לנו, נכנס אל הכנסייה ונתבונן בעיטורי הקיר והתקרה עשויי פסיפס באיכות היוצאים מן הכלל שלה. לאחר הביקור במתחם, כשאנו כבר יודעים להבחין ולהתבונן על ירושלים ״בעיני הצליין", נצא לביקור במתחמי הר ציון. זה המקום בו סיימנו את יום הסיורים הראשון שלנו. פרט למתחמים גדולים הנמצאים על ההר, יש כאן גם בית קברות קתולי ישן, בו נמצאת חלקת הקבר של אוסקר שינדלר - חסיד אומות העולם שהציל למעלה מ -1200 יהודים בזמן השואה. 
אם יתאפשר לנו נכנס אל כנסיית ״פטרוס אין גליקנטו". מעבר למשקל הדתי הגדול המשויך לנצרות, המתחם טומן בתוכו חלקים ארכיאולוגיים מרתקים מתקופת בית שני, שיעזרו לנו להבין טוב יותר את התקופה בת 2000 שנים. 

בתום הביקור נחזור אל גב הר ציון ונכנס אל המקום נחשב" לחדר הסעודה האחרונה". זהו המקום מהחשובים להבנה של המסורת הנוצרית והצורה הארכיטקטונית שלו מזכירה לנו, בין היתר, יצירות רבות בנושא החל מליאונרדו דה וינצ'י ועד הצילום האמנותי הישראלי עדי נס. 
נעלה לתצפית מגג ״חדר הנשיא״ ונשמע את הסיפור המיוחד של המקום. כמובן שלא נוכל שלא להיזכר בימים שלפני מלחמת ששת הימים ימים שההר היה בידיים ירדניות. בסיום נסור אל בית הכנסת ״קבר דוד״ הנמצא בקומת הקרקע של אותו המבנה. כאן תהיה לנו הזדמנות חד פעמית לדבר על שילוב אינטגרלי של המסורת היהודית בזו הנוצרית ואף ההשפעה" ההפוכה״ המשתקפת בשטחה של ירושלים היום. 

בתום הביקורים בהר ציון אנחנו ממשיכים הלאה ונכנסים דרך שער ציון אל העיר העתיקה המוכר לנו כל כך. זו תהיה גם הזדמנות לעצור בכניסה ולהיזכר במצור על ירושלים. נכנס אל העיר העתיקה והפעם ההתבוננות שלנו על העיר תהיה ״דרך המשקפיים״ של הצליין הנוצרי. רחובות הקרדו הביזנטי, מתחם הכותל המערבי ומתחם הר הבית, רחובות העיר העתיקה – כל אלה יעניינו אותנו בסיפורי יום יום של צליין נוצרי מראשית ימיו ועד ימינו אלה. דרך הרובע היהודי נעבור בשוק של הרובע המוסלמי ובמעלה רחוב דוד החוצה בין הרובעים של העיר העתיקה נגיע אל הפתח של הרובע הנוצרי. השטחים ומבני הכנסיות והנציגויות של זרמים ופלגים שונים ממלאים את הרובע ויוצרים עד היום מתחים פוליטיים וכן הסמטאות שכמעט תמיד מלאות ברוכלים, חלפני הכספים, נוכלים ומוכרי עתיקות מזויפות לרוב.

גולת הכותרת של הביקור שלנו היום היא כנסיית התחיה הלא היא כנסיית הקבר. הכנסייה עומדת כמוקד הצליינות הנוצרית הראשון בהחלט מזה למעלה מ-1700 שנים. הכנסייה עברה שינויים והתאמות רבות כל כך שהיום כל חלק במבנה הוא פיסת היסטוריה בפני עצמו. זהו עולם אוטונומי המתקיים על פי מוסכמות וחוקים עצמאיים. הפלגים השונים של הדת הנוצרית חיים כאן בסימביוזה עדינה מאוד וייחודית רק למקום הזה. אנחנו נסייר בכנסייה, נכיר את החלקים השונים שלה ויחד איתם את המסורות המיוחדות לכל פלג המיוצג בה. בכך ננסה לחוש ולהבין את החשיבות של המקום בעיני כל העולם הנוצרי.

עם סיום הביקור בכנסייה נצא דרך השוק של העיר העתיקה , שער יפו ומרכז ממילא שם נעלה לאוטובוס שיוביל אותנו למלון ללינת לילה שני.

יום 3: צפון ים המלח

את הבוקר נפתח בנסיעה מזרחה אל צפון ים המלח. במהלך הסיורים שלנו בירושלים דיברנו על החשיבות ההיסטורית של מדבר יהודה בהתפתחות ירושלים. במסורות של היהדות ושל הנצרות המדבר והאתרים הפרושים בו מהווים אבני יסוד של כל אחת מהן. נהר הירדן, כיבוש יריחו, יהושוע בין נון ויוחנן המטביל ועוד נמצאים בראש סולם החשיבות ההיסטורית והמקראית.
את ביקורינו הראשון נערוך בקאסר -אל-יהוד, מקום הנחשב למקום ״האמיתי״ בו נטבל ישו מידיו של יוחנן. בביקור נתרשם מהסידור המיוחד המאפשר לאלפי צליינים לטבול בימי ירדן ואם יתמזל מזלנו נראה קבוצה או יותר של המאמינים שעורכים את הטקס במקום. משם נמשיך אל דיר חג'לא הסמוך, שם שוכן מנזר גראסימוס הקדוש. המנזר שהוא מראשוני המנזרים הביזנטיים במדבר יהודה והוקם כשהנצרות עוד הייתה בחיתוליה. נתרשם מהשקט, האפלוליות וריח הקטורת באוויר ונלמד על חיי הנזירים המשרתים בקודש במקום הקשה והשומם הזה. 


ארוחת הצהרים נאכל עצמאית במפגש הבקעה בצומת הלידו ובטרם נמשיך דרומה נעצור לראות את שרידי מפעל האשלג שהוקמו על בשנות ה 20 על ידי משה נובומסקי. נשמע את סיפורם ההיסטורי של מפעלי ים המלח שהיו במקום זה עד 1934 בטרם נדדו דרומה ונסקור את המלון ההרוס בו שהה בן גוריון בכ"ט לנובמבר 1947. 

ניכנס לאתר מערות קומראן שהוא מאתרי המורשת החשובים במדינה תודות למגילות המפורסמות שנתגלו בה עם קום המדינה. נשמע את סיפורה המרתק של כת ה'ביחד' וננסה להבין מי הם היו, מה הם עשו במקום זה לפני יותר מ 2000 שנה ולאן נעלמו. 

בתום הביקורים בים המלח נשים את פעמינו חזרה לירושלים ומשם חזרה אל נקודת הסיום היא נקודת האיסוף מבוקר היום הראשון לטיול מרתק זה.

ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form