מספר טלפון
03-6374000

מה חשוב שתדע לפני הזמנת טיול מאורגן לחו"ל


מה חשוב לדעת לפני הזמנת טיול מאורגן?

כתבה זו נכתבה מטעם הנהלת חברת פגסוס ישראל ועל פי מדיניות החברה. האלמנטים המובאים בה הם המובילים בשוק הטיולים המאורגנים ויש להם חשיבות רבה עבורך, המטייל, כדי שתוכל לבצע החלטה נכונה בעת הזמנת טיול מאורגן, בין אם דרך פגסוס או כל חברה אחרת.

החלטת להזמין טיול מאורגן? מזל טוב! לפני שתבצע את ההזמנה הסופית, ישנם כמה עניינים שכדאי שתבדוק, כדי שתוכל להבטיח לעצמך חוויה מושלמת. אנחנו בטוחים שלפחות על חלק מהפרטים הללו כלל לא חשבת עד עתה, אז שב, התרווח בכיסא, ובדוק היטב את הדברים שנזכיר כאן.

זמן חופשי

הזמן החופשי הוא חלק בלתי נפרד מלוח הזמנים של טיולים מאורגנים רבים. אך מתי תדע אם מדובר ביתרון או בחיסרון? ישנם טיולים מאורגנים אשר כוללים חצאי ימים חופשיים ובמקרים קיצוניים - גם יום או יומיים שלמים ללא כל פעילות. במצב כזה, כאשר אתה נמצא במקום שלרוב אינך מכיר מספיק, תצטרך לחשוב כיצד 'לבדר' את עצמך - וברור לך שזמן פנוי שווה הרבה מאוד כסף (קניות, אוכל, מתנות לחברים ולמשפחה בארץ ועוד).

חשוב לעצמך: נניח ותגיע לעיר גדולה, בה ניתן לך חצי יום חופשי. תסתובב שעה ברחוב הראשי, תסתכל פה ושם על חנויות ואפילו תשב לקפה מרגיע בבית קפה קרוב. ומה הלאה? האם אתה מכיר את הסיפור של המבנים מסביב? האם אתה יודע מה מסמלת האוניברסיטה ממולך או המונומנט היפהפה בקצה השדרה? האם אתה יודע מה האבן שעליה אתה דורך יכולה לספר לך?

חשוב שאת אותן שעות בעיר היית מבלה כאשר אוטובוס מוזמן עבורך ליום שלם ומדריך צמוד עומד לרשותך בכל עת. במקרה ה'גרוע', אם אינך מוצא עניין בהדרכה הספציפית שמועברת לקבוצה, תוכל לפרוש לבית קפה סמוך לשעה שעתיים. מצב זה יהיה משתלם ונוח הרבה יותר ומניסיוננו - את חווית בית הקפה כנראה תשאיר לטיול אחר.

זכור כלל חשוב: אם ניצולֵת הזמן מלאה, החוויה שלך מהמקום תהיה מקיפה. לכן, בדוק האם החברה מתחייבת בכתב לזמני האוטובוס וההדרכה. בנוסף, ברר מול אנשי החברה מה פירוש ההגדרה 'יום מלא' - לעיתים, מדובר בחמש שעות פעילות בלבד.

מספר הנרשמים

מספר הנרשמים משפיע לא אחת על המחיר שתשלם עבור הטיול. האם עדיף להזמין מקום בטיול של 40 איש או לשאוף למינימום המשתתפים האפשרי?

כאשר חברת טיולים מאורגנים מצהירה כי קיום הטיול מותנה, לדוגמא, במספר של 40 משתתפים לפחות, היא מסוגלת להציע לך מחיר נמוך יחסית (משום שמספר המטיילים משפיע באופן ישיר על עלות הטיול). עם זאת, תנאי זה חושף אותך לסיכון גדול יותר, משום שישנו סיכוי גדול יותר שהטיול יתבטל.

לכן, מומלץ לחפש את הטיולים המאורגנים אליהם יוצאות קבוצות של עד 30 איש. מצד אחד, יש כאן אפשרות לצאת לטיול גם עם 25 איש בלבד, ומצד שני הסיכון לביטולו של הטיול נמוך הרבה יותר. לעיתים שווה לשלם מעט יותר, רק כדי לדעת שקיומו של הטיול וודאי יותר.

המלונות

אילו מלונות יעמדו לרשותך במהלך הטיול? מה מצהירה החברה במסגרת ההזמנה והאם זהות המלונות נמסרת לך לפני ההזמנה? המלון בו תלון במהלך הטיול (לא אחת יהיה מדובר בכמה מלונות) יקבע רבות לגבי החוויה כולה. לכן, לפני הזמנה של טיול מאורגן מכל סוג שהוא, חשוב מאוד שתדע בדיוק באילו מלונות תניח את ראשך ויותר מזה: שתיחשף לכל הפרטים לגביהם. חברה אשר לא רושמת מראש את השם ואת כתובת אתר האינטרנט של כל מלון, משאירה את ההחלטה בידיה. נכון, ישנו סיכוי שתזכה למלון טוב ואיכותי בסופו של דבר, אך אתה רוכש למעשה חתול בשק. ממש כמו שלא תרכוש דירה ללא מטבח או צנרת, כך חשוב שתדרוש לקבל את הפרטים המלאים על המלונות.

דבר חשוב נוסף: ההצהרה על 'בית מלון בדרגת תיירות טובה' שווה למעשה למלון של שלושה או ארבעה כוכבים בלבד. גם כאן, הבחירה נותרת בידי החברה, אשר עשויה לא אחת להחליט לשכן את המטיילים במלון של שלושה כוכבים בלבד.

הארוחות

לאילו ארוחות תזכה במהלך הטיול? האם יש הבדל בין ארוחת בוקר לארוחת ערב? תתפלא, אך חצי פנסיון יכול להתפרש בכמה מובנים.

בתכנית הטיול תפורט מן הסתם כמות הארוחות שיסופקו למטיילים מידי יום, כלומר: אירוח על בסיס חצי פנסיון, פנסיון מלא וכדומה. זהו פרט אשר גם לגביו כדאי שתברר היטב. מדוע? משום שלא הכל מובן מאליו.

כך לדוגמא, כאשר החברה רושמת בפירוט ההזמנה חצי פנסיון, בדוק האם לצד ארוחת הבוקר, תזכה לארוחת צהרים או ערב. ארוחת צהריים אמורה, לכאורה, להוזיל עלויות עבורך אך בפועל היא דווקא מייקרת את הטיול.

שים לב: במקום לטייל ברציפות לאורך כל שעות הצהרים ולאכול כריך מזין אשר לא יפריע ולא יקטע את לוח הזמנים של הטיול, יבוזבזו שעתיים שלמות (ולעיתים אף יותר) על ההגעה למסעדה, ההתארגנות בה והסעודה עצמה.

כאן זה לא נגמר: כשתגיע בערב למלון ותרצה לאכול את ארוחת הערב שלך, תצטרך להוציא על כך עוד כסף. אם תשים לב, ארוחות הערב במסעדות יהיו תמיד יקרות יותר מאשר ארוחות הצהרים (בהן מונהג לרוב תפריט עסקי מסוים). כך, אתה יוצא קירח משני הצדדים: מצד אחד ייגרעו שעתיים שלמות מידי יום מחוויית הטיול ומצד שני, תוציא יותר כסף.

לכן ברור כי חצי פנסיון עם ארוחת ערב יהיה משתלם הרבה יותר עבורך.

אגב, ישנם מקרים בהם תסופק לך ארוחת צהרים ולא ארוחת ערב, בשל אילוצי הטיסות. מדובר בעניין בלתי נמנע, אך תוכל לבחון בקלות האם מדובר במקרה חד פעמי אשר אינו מאפיין את הטיול כולו או שזוהי מגמה אשר חוזרת על עצמה מידי יום.

המחיר

רובינו חונכנו לרכוש מוצרים על פי העלות שלהם, כלומר: יותר זול - יותר טוב. האם זו תהיה ההחלטה הנכונה גם בהזמנת טיול מאורגן? כמה פעמים קרה שקנית מוצר מסוים ואחר כך גילית שאם היית קונה מוצר מתחרה במחיר מעט גבוה יותר, היית חוסך בראיה לעתיד? מה שנכון לגבי כל מוצר צריכה שהוא, נכון גם לגבי טיולים מאורגנים.

מחיר הטיול מורכב מהתוכן המועבר בו ומהכסף שמרוויחה החברה המארגנת. כידוע, ענף התיירות תחרותי מאוד ולכן מוצר זול לא יהיה בהכרח גם איכותי. כמות האלמנטים בטיול משפיעה על המחיר ולכן, בחן מראש את האתרים והאטרקציות אליהם תיחשף במהלך הטיול וקרא היטב בין השורות.

כך למשל, חברת טיולים מאורגנים אשר כותבת על אתר בו 'יצפו' המטיילים או 'יראו' - ולא 'יבקרו' - עושה זאת, לרוב, מסיבה כלשהי: טרמינולוגיה זו מצביעה על כך שהקבוצה ככל הנראה לא תגיע פיזית למקום עצמו.

כך או כך, הדרך הטובה ביותר לצמצם כמה שניתן בעלויות הטיול, היא לצאת להרפתקה דווקא בתקופות הביניים, בהן הביקוש לטיולים אלו לא נמצא בשיאו. כך, תזכה כנראה לטיול בקבוצה קטנה יותר ובעלויות נמוכות יותר.

המדריך

זיקתו של המדריך לחברה המארגנת חשובה מאוד. למעשה, אופיו וגישתו לטיול יכולים לשנות לחלוטין את החוויה כולה. נדמיין לעצמנו אותנו כבעלי מקצוע עצמאיים, פרילנסרים - מורים, חשמלאים, דוקטורים או כל מקצוע אחר. את מי נייצג במצב כזה? את עצמנו או את החברה? מדריך טיולים עצמאי, גם אם יהיה הטוב בעולם, ירצה לשמור על שמו הטוב ולא יהסס לפגוע בתדמיתה של החברה המעסיקה אותו לצורך כך. עניין זה יפגע כמובן בחברה, אבל בעיקר בך כמטייל.

מדריך שהוא גם איש החברה, אשר עובד מזוהה איתה כבר שנים, יעשה הכל כדי שהמטייל יזכה לחוויה נעימה וטובה, גם כאשר צצות בעיות כאלו ואחרות. בניגוד למדריך העצמאי, כאן ישנו אינטרס משותף לשני הצדדים, המדריך וחברת הטיולים: הצלחת הטיול. כאשר המדריך מתנהג כאילו הוא המנכ"ל של החברה שמאחוריו מדיניות שלמה ומערכת משומנת ומקצועית, המטייל מרגיש שניתנים לו הסיכויים הגבוהים ביותר להנאה.

אופי הטיול

את אופי חברי הקבוצה לא תוכל, כנראה, לבחור, אך את אופי חברת הטיולים ואת מהות הטיול עצמו בהחלט יכול לבחור - ולהשפיע בכך גם על זהות חבריך לקבוצה.

אופי הטיול נקבע רבות לפי האנשים אשר נמצאים בו, אך לא פחות על ידי המאפיינים העיקריים של החברה המארגנת. חברה עם מדיניות של טיול מלא, גדוש ובעל תכנים לימודיים עשירים תמשוך באופן אוטומטי קהל מטיילים מסוג מסוים, כזה המחפש אלמנטים כאלו בדיוק. לקוח שיבחר בחברה מסוג זה יפגוש במטיילים שיהיו יותר קרובים לאופיו ולכן ברור כי הסיכוי להצלחת הטיול בפן החברתי תלוי גם בבחירת החברה.

בנוסף לכך, חשוב שתתאים את תכני הטיול לאופי שלך: אם אתה מעדיף נופים וטבע, טיול מאורגן לסקנדינביה או ניו זילנד יתאימו לך יותר מאשר טיול לרומא או ברלין. אם אתה מעדיף טיול שיחשוף אותך לתרבויות ועמים חדשים, טיולים מאורגנים לדרום אמריקה הם הכתובת למבוקשך.

כל הזכויות לכתיבת מסמך זה שמורות לחברת פגסוס

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form