מספר טלפון
03-6374000

חבל הבלקן: מהיסטוריה עקובה מדם לאחד מחבלי התיירות היפים באירופה / כתבת מערכת

אזור הבלקן ידע התפוררות של ממש לפני כמה עשורים, אך נראה שההיפרדות עשתה טוב לכולם וכעת האזור חווה פריחה של ממש. יוצאים לטיול סביב התיירות בבלקן 

הרי הבלקן הם רכס הרים בדרום מזרח אירופה, דרומית לרכס הקרפטים שנמצא ברומניה בעיקר. בין הרכסים העצומים הללו זורם נהר הדנובה העוצמתי, שממשיך להתחתר ביניהם. מבחינה גיאוגרפית, הבלקן נחשב לרכס שנמצא בחיבור שבין אירופה לאסיה, מה שמסביר למה הגיעו לכאן עיקרי הקרבות של מלחמת רוסיה-טורקיה, וגם הקרבות לשחרור בולגריה מעול העותמאנים.

ההרים הללו, ששמם כנראה הגיע מהשפה הפרסית, הם מקור שמו של חבל הבלקן, חבל היסטורי וגיאוגרפי בדרום מזרח אירופה. החבל כולו מכיל בתוכו מדינות רבות וחבלי ארץ של מדינות נוספות. בין המדינות שנחשבות בלקניות מובהקות יש למנות את אלבניה, בולגריה, בוסניה והרצגובינה, קוסובו, מקדוניה ומונטנגרו. בין אלו שרק חלק מהן נמצא בבלקן אפשר למנות את קרואטיה, יוון, איטליה, רומניה, סרביה, סלובניה ואפילו טורקיה. מאחר וחבל זה מוקף על ידי ימים רבים - האדריאטי, היווני, האגאי, ים מרמרה והים השחור - לעיתים האזור נקרא חצי האי הבלקני.

רכס הרים דרמטי זה נמצא על דרך ראשית בין אירופה לאסיה ובין ממלכות צפון אירופה לדרומה, ולכן משך אליו האזור קרבות קשים והרבה מאוד אש במלחמות רבות, שיצרו לעיתים איחודים מלכותיים בין עמים ומדינות, שיצרו בתורם מלחמות אחרות, וחוזר חלילה. המפורסם ביותר בין כולם הוא סיפור איחודה ופירוקה של יוגוסלביה.

איחוד יוגוסלביה שזור באופן ישיר בתוצאות מלחמת העולם הראשונה והשנייה, אז העמים הסלביים, היושבים ברובם בדרום מזרח אירופה, התאחדו על מנת ליצור ישות פוליטית אחת. על המדינה שהוקמה לאחר מלחמת העולם השנייה ניצחה דמותה האלמותית של שליט יחיד גדול ואף אכזר, יוסיפ ברוז, הלוא הוא טיטו.
 

טיול מאורגן לארצות יגוסלביה לשעבר

 
לטיטו לכשעצמו אפשר להקדיש כתבה נפרדת. כידוע, בזמן שלטונו, ידע הפוליטיקאי המחונן לאחד את כל מדינות יוגוסלביה, אך עם מותו בשנת 1980, משהו בחיבור המלאכותי בין המדינות נפרם. מסוף שנות ה-80, לאחר תקופה ארוכה של חוסר יציבות והיחלשות הגוש הסובייטי קומוניסטי, ועד תחילת שנות ה-2000, נפלו מדינות יוגוסלביה למאבקים פנימיים ומלחמות עקובות מדם שזכורות לעולם היטב בעקבות מספר אירועים אכזריים, כואבים ועצובים.

אבל מדינות יוגוסלביה לשעבר והבלקן לא נשארו רק דוגמה וסמל למלחמות ומאבקים. בתקופה של 10-15 שנים מאז המאבקים הקשים הפכו המדינות הללו להיות סמל גם לכלכלה מתקדמת, למדינות מתפתחות, לרצון התושבים לחיים טובים ונוחים, וכמובן להרבה תיירות שיודעת פריחה ושגשוג חסר תקדים.

נתחיל עם בלגרד, בירת סרביה, העקשנית מכל מדינות הבלקן שיכולה לזכות (אולי) בתואר העיר שנהרסה הכי הרבה פעמים בהיסטוריה (בערך 40 פעמים) נתון שמוכיח גם את אמידותם של תושביה הגאים. בלגרד היא עיר עם אווירה צפון אירופאית לכל דבר: בילויים ומסעדות אהובים במיוחד על תושבי העיר, לא יחסרו שם גם מוזיאונים, טיילות ועיר עתיקה יחידה ומיוחדת, עליה ניתן לראות את הטלאים של העבר. חיפשתם גם קשר יהודי? בטח תבקרו באנדרטה לזכרו של משה פיאדה, מהפכן יהודי – סרבי שהיה מבכירי המשטר והמפלגה הקומוניסטית יוגוסלבית ואיש אהוב, במיוחד ביוגוסלביה של השנים של אחרי מלחמת העולם השנייה. פיאדה היה כל כך דומיננטי במשטרו של טיטו, עד שבמותו בשנת 1957 נקבר בחלקת גדולי האומה בבית הקברות בבלגרד והוספד על ידי טיטו בעצמו.

משם מומלץ להמשיך לזאגרב, בירת קרואטיה. הדרך שמקשרת את שתי הערים הדומיננטיות של יוגוסלביה לשעבר שטופה בנוף הקסום של מרכז ועומק הבלקן ועמק הסאווה היפיפה. הביקור בזאגרב ישלים את התמונה כולה על יוגוסלביה לשעבר וההתפתחות אותה עברה מאז ההיפרדות.

בזאגרב מומלץ לבקר בבית הקברות מירוגוי - בית קברות שהוקם למוסלמים, יהודים ונוצרים ומשמש כמקור לסובלנות, וגם לתקופה קומוניסטית בה הזהות הייתה פחות דתית. עם השנים, המפורסמים שנקברו פה, עליית מחירי הקרקע והזהות הקפיטליסטית שהולכת והופכת יותר דומיננטית,  גרמו לכך שמחירי הקבורה בבית הקברות מרקיעי שחקים, ורק מעטים יכולים להיקבר פה.

למעשה, הערים הגדולות של הבלקן יכולות לשמש כנקודת מוצא, שממנה המטיילים יכולים להחליט לאן להמשיך בהתאם לתחומי העניין שלהם:

בסלובניה תוכלו לטייל בתצפיות אגמים מרשימים במיוחד, עם נוף שתמיד נראה כאילו נלקח מתוך ציור, ממנו אפשר ליהנות גם בנסיעה ברכבל ממעל. בעומק סלובניה, לעומת זאת, עדיין ניתן למצוא צורות חיים ישנות ומוזיאונים המזכירים את ימי הביניים. בין לבין, ניתן לבקר ולהתרשם גם מתופעות הטבע הייחודיות לסלובניה וביניהם מערות קארסט (תוצאה של המסת סלעים) מהגדולות בעולם שהביקור בהם נעשה באמצעות רכבת.

היסטוריה וארכיאולוגיה בערים הגדולות, אווירה אירופית ושלווה, טבע, הרים ואגמים, או תרבויות  ישנות ואנשים רחבי לב וחמימים - הבלקן של היום מציע הכל, ובלי ספק יוצר חוויה ייחודית, אותנטית ומקומית אך רחבה ומקיפה.

 

 

לכל הטיולים לארצות הבלקן 

 

 

כל הזכויות שמורות לפגסוס תייירות ונסיעות בע"מ
ט.ל.ח

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form