מספר טלפון
03-6374000

יפן, ארץ השמש העולה, עולה על כולן בהדרה / כתבת מערכת

יפן יעד מועדף לתיירים מכל העולם היא מדינה מסתורית משהו שתמיד תראה בעיני ילידי המערב כמדינה אקזוטית ומסקרנת 

על מה אנחנו חושבים כשאנו מדברים על יפן? על מדינה אוריינטלית ומסתורית שתמיד תראה בעינינו, ילידי המערב, כמדינה אקזוטית ואטרקטיבית, על תרבות מזרח-אסייתית המשולבת בחדשנות מערבית, על צפיפות אוכלוסין ובתי נייר, על יאקוזה ורעידות אדמה, על טקס התה וסושי, אותם גלילי אורז ואצות קטנים, מעודנים ואלגנטיים שכבשו את העולם והפכו לפינגר פוד האולטימטיבי.

כמובן שאי אפשר להתעלם מאירועי מלחמת העולם השנייה שמחקו את הערים הירושימה ונגסקי, ואשר עד היום חקוקים בכאב בלב האומה היפנית. יפן היא יעד מועדף לתיירים מכל העולם. בשנת 2015 נכנסו בשעריה 19.73 מיליון תיירים. לפי נתוני משרד התיירות היפני זוהי הפעם הראשונה מזה 45 שנים שמספר התיירים הנכנסים עלה על מספר התיירים היוצאים את המדינה, והצפי להגיע ל-20 מיליון תיירים עד שנת 2020 נראה ריאלי מתמיד. אתרי התיירות החשובים במדינה הם בראש ובראשונה הערים טוקיו וקיוטו, הר פוג'י ופארק השלום בהירושימה. אתרי חובה נוספים הם מקדש Itsukushima במיאג'ימה שהוא כמעט סמל מסחרי של יפן, העיר העתיקה נארה, טירת אוסקה ומקדש אטסוטה בנגויה.
 

יפן

ההיסטוריה של יפן מגיעה עד למאה הרביעית לפנה"ס, אז פלשו לאיים מהגרים מצפון מזרח אסיה. בין סוף המאה ה-11 לאמצע המאה ה-18, תקופה הידועה כימי הביניים של יפן, התפתחה במדינה תרבות שבטית שבה נשלטו המחוזות על ידי שוגונים, שליטים צבאיים מטילי מורא שנלחמו בינם לבין עצמם על שטחי אדמה ושאפו להשיג עוצמה מדינית וכלכלית. לכל שוגון שכיבד את עצמו היה צבא סמוראים – לוחמים עזי נפש שהצטיינו בשמירה על "בושידו", קוד התנהגות נוקשה, המבוסס על נאמנות מוחלטת לשוגון ועל שמירת הכבוד העצמי. הסמוראים תרגלו על בסיס יומיומי ג'ו ג'וטסו, שם כולל לאמנויות לחימה שמתוכן צמחו הג'ודו והאייקידו, שהפכו ל"סמל המסחרי" של יפן. כשסמוראי לא יכול היה להשתמש בקטאנה, אותה חרב אימתנית ששימשה כנשק, בגלל מרחק קצר מדי בינו לבין היריב, הוא בחר בטכניקות של אמנויות לחימה. ייחודן של אמנויות הלחימה היפניות בכך שיש להן אספקטים דתיים ורוחניים וקשר בלתי אמצעי בין גוף לנפש. תרבות השוגונים והסמוראים נמשכה עד לשנת 1868 אז הוכרז הקיסר מוצוהיטו, הידוע גם בשם מייג'י, כשליט יפן. בכך החל עידן הקיסרות המודרנית בארץ השמש העולה, המשך של השושלות העתיקות שתחילתן מאות שנים לפני הספירה. מוצוהיטו, שהיה בן 16 שנים בלבד בעת שאחז במושכות השלטון לאחר הדחת השוגון טוקוגאווה, הפך את מוסד הקיסרות לסמל לאומי ולמוקד של שלטון יחיד. בין היתר הוא יזם הנחת מסילות ברזל, הכריז על סובלנות דתית וחוקק חוק חינוך חובה. הירוהיטו, בנו של מוצוהיטו, שלט ביפן בשנים 1926-1989. תקופת שלטונו הייתה הארוכה ביותר בהיסטוריה של יפן ובמהלכה עברה החברה היפנית שינויים מרחיקי לכת. ב-15 באוגוסט 1945, לאחר הטלת פצצות האטום על הירושימה ועל נגסאקי, הכריז הירוהיטו על כניעתה של יפן לבעלות הברית. דאגלס מקארתור, הנציב האמריקני ביפן, איפשר לקיסר לשמור על מעמדו כסמל להמשכיות ולאיחוד העם היפני אך דרש מהירוהיטו להפריך בפומבי את הטענה כי הקיסר הוא אל. מאז הפך מוסד הקיסרות לסמלי, למרות שהעם היפני עדיין מייחס לו חשיבות. אקיהיטו, בנו של הירוהיטו, קיבל את תואר הקיסרות בשנת 1989 ונושא בו עד היום.

שער הכניסה העיקרי ליפן הוא טוקיו, הבירה. נכון לסקר שנערך באוקטובר 2015 מתגוררים בעיר כ-13 מיליון ו-500 אלף איש. בכל קילומטר רבוע חיים מעל 6,000 איש, מספר המציב את טוקיו בראש רשימת הערים הצפופות ביפן ובמקום גבוה ברשימת הערים הצפופות בעולם. טוקיו ממוקמת לחופו המזרחי של הונשו, האי המרכזי והגדול מבין ארבעת איי יפן (האיים האחרים הם הוקאידו בצפון, ושיקוקו וקיושו בדרום-מערב). טוקיו הענקית, המשתרעת על 616 קמ"ר, נראית מאיימת בתחילה, במיוחד לאור העובדה שלרחובות בה אין שמות. עם זאת די קל להתמצא בה בזכות שוטרים רבים המכוונים את התיירים ורשת רכבות יעילה ומקיפה, המשולטת באנגלית. כדי לקבל מושג ראשוני על טוקיו מומלץ להתחיל במבט ממרומי הטוקיו טאואר, סימן ההיכר של טוקיו המודרנית שעוצב בהשראת מגדל אייפל וגבוה ממנו ב-13 מטרים. מכאן אפשר לצפות ברובע גינזה הצבעוני, מקום משכנן המסורתי של הגיישות. מי שקרא את הספר "זכרונותיה של גיישה" מאת ארתור גולדן זוכר ודאי את תיאורי הגיישות, אמניות מחול ומוזיקה שעברו הכשרה ממושכת, הפוסעות בצעדים קטנים בין בתי התה המסורתיים כשהן לבושות בקימונו עוצרי נשימה ממשי, בדרכן אל הלקוח העשיר הבא. מקדש Sensoji העתיק ביותר בטוקיו (הוקם במאה השביעית, נהרס במלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש בשנת 1958) הוא אחד מאתרי התיירות החשובים בעיר והאגדה מספרת, כי פסל מוזהב של אלה המוצב בו נמצא במי הנהר הסמוך. פארק יויוגי הוא אי של שלווה במרכז העיר, שיכול לספק כמה שעות של שקט. שוק הדגים טסוקיג'י מושך אליו חובבי אוכל ואקשן, שמגיעים בשעות הקטנות של הלילה לצפות במכירה פומבית של דגי טונה.
 

יפן

במרחק פחות משלוש שעות נסיעה מטוקיו ברכבת שינקנסן - הידועה גם בשם Bullet, "קליע", בשל מהירותה המגיעה ל-300 קמ"ש - נמצאת קיוטו. קיוטו הוקמה במאה השמינית לספירה ושימשה כעיר הבירה של יפן בשנים 794-1868.  העיר העתיקה והיפה, המוקפת משלושת עבריה בהרים, נחשבת לאחד משיאי הביקור ביפן בזכות מאות מקדשים ומבנים היסטוריים, גנים יפהפיים, שווקים צבעוניים ורחובות ציוריים. אפילו המפציצים האמריקאים במלחמת העולם השנייה התרשמו מקיוטו והותירו אותה בשלמותה. ארמון הקיסר הנמצא בלב פארק ירוק עדיין עומד על תלו (הכניסה לפארק חופשית אך ביקור בארמון מצריך תיאום מראש), ובמקדש Ryoanji אפשר להתרשם מגן זן יפהפה, שבמקום צמחייה יש בו חול ואבנים מסודרים באסתטיקה קפדנית. קיוטו היא מקום מצוין להתרשם בו מהתרבות היפנית – גיישות בקימונו צבעוניים המטיילות ברובע גיון המפורסם, טקסי תה, אמנות סידור פרחים ותיפוף בתופי טאיקו ענקיים. כמזכרת מומלץ להצטייד בעוגיות קמח אורז וקינמון הייחודיות לקיוטו.

תיירים שזמנם מוגבל עוברים ישירות בין טוקיו לקיוטו, אך יש עוד כמה מקומות שכדאי לבקר בהם בדרך. העיר קאמקורה, במרחק כשעת נסיעה ברכבת מטוקיו לכיוון דרום, שוכנת לחופי מפרץ ומוקפת משלושת עבריה בהרים וביערות. מבין המקדשים הישנים הרבים מומלץ לבקר במקדש Kotokuin, בו נמצא פסל הבודהה השני בגודלו ביפן (הגדול ביותר נמצא בנארה) המיתמר לגובה 11 מטרים ובמקדש Hase Dera, בו נמצא פסלה של קאנון אלת הרחמים המיתמר לגובה תשעה מטרים ולו 11 ראשים. במרחק כ-100 ק"מ דרומית-מערבית לקמקורה נמצא הר פוג'י המתנשא לגובה 3,776 מטרים, הגבוה ביותר ביפן. הפוג'י הוא הר געש פעיל שהתפרץ לאחרונה בשנת 1707, ועבור היפנים הוא הרבה יותר מאשר הר. מבחינה דתית נחשב הפוג'י לקדוש, וככזה הוא מופיע ביצירות אמנות רבות. מדי שנה, בעיקר בקיץ, מטפסים עליו כ-200 אלף איש במספר מסלולים. רבים מתחילים את הטיפוס בשעות הלילה כדי להגיע לפסגת ההר בזריחה.

יפן היא אמנם ארץ המסורות והמקדשים, אך מצד שני היא נטועה היטב במאה ה-21. כדי לעמוד על כך מקרוב מומלץ לבקר בטויוטה, שההתיישבות בה החלה בעידן הפרהיסטורי ואשר בתקופת מייג'י נחשבה למרכז תעשיית המשי ביפן. כיום העיר היא שם נרדף לתעשיית המכוניות היפנית, ובניין המנהלה של חברת טויוטה בולט בקן הרקיע ב- 14 קומותיו. בסיור מודרך המפעל ובמוזיאון הצמוד אליו (יש צורך בהזמנה מראש) ניתן להתרשם מהמקצוענות והדיוק של קו הייצור האוטומטי ומהחדשנות וכושר ההמצאה. אלה באים לידי ביטוי ביצירות מוטוריות שחלקן גובלות בפנטזיה ואחרות אולי עוד יעלו לכבישים בשנים הקרובות. 

תעודת זהות

מיקום גיאוגרפי/יבשת מדינת איים במזרח אסיה

שטח 377,835 קמ"ר

אוכלוסין כ-126 מיליון נפש

משטר מלוכה חוקתית

שפה יפנית

מטבע ין

טופוגרפיה רכס הרים בדרום האי הונשו. שאר השטח מישורי

אקלים ממוצע ינואר – 5 מעלות צלזיוס, יולי -25 מעלות צלזיוס

 

 


טיול מאורגן ביפן



כל הזכויות שמורות לפגסוס תיירות ונסיעות בע"מ

ט.ל.ח.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form