מספר טלפון
03-6374000

יפן, יעד נפלא לטיול מסעיר ומרתק / אריה מנדל

מדינת איים זו נמצאת בשנים האחרונות תחת כותרות אסונות הטבע, ארץ השמש העולה ששמה כבר בימות עבר גרם למורת רוחם של שכניהם הסינים ממערב שאותם כינו ארץ השמש "היורדת" קרוב למאות הראשונות באלף הראשון וכינוי מסוג זה יצר עוד לפני מאות בשנים מתחים ויריבות שהיו ועודם קיימים. זאת היא אחת הסיבות שבגללן אנשים מתלבטים האם לעשות טיול מאורגן ליפן או טיול מאורגן לסין.

אזור זה על פני הגלובוס רחוק מאיתנו אנשי המזרח התיכון ולא רק במרחקו הפיזי אלא גם הבדל התרבויות והפער בחשיבה יוצר דפוסי חיים שונים וזרים לנו.
אומה זו שמצד אחד התבודדה בעיקר בשל המיקום הגיאוגרפי ומצד אחר שאפה לרוב ללמוד מהיריב וליישם את הדרוש כדי להוביל ולבדל עצמם וכך תמיד להיות צעד אחד לפני.

מדוע יפן ? זהו יעד מלא בתוכן בכל תחום כמעט. מבורך בטבע שופע מכל טוב המלא במראות מרשימים רחבי ידיים ומגביהי אופקים (הר פוג'י למשל).

יפן הינה חזית הטכנולוגיה על כל החלקים המגוונים שבה מתעשייה כבדה ועד רובוטיקה ביתית מרתקת, יחד עם זאת יפן מחזיקה באתרי מורשת מקומיים ועולמיים לעומקם ורוחבם של נושאים כמו היסטוריה, ארכיטקטורה, אמנויות . כולם חיים בכפיפה אחת עם הקידמה ומהווים שכבות של תוכן ועניין. מגוון רחב של מקומות אירוח לצד צדדים רבים של טעמים של המטבח היפני מהווים את התשתית התיירותית של יפן.
 

יפן

 

יפן היא מדינה בטוחה ברמה האישית, רמת הפשיעה ומקרי הרצח הם הנמוכים בעולם.התחבורה  ביפן הינה מן המתקדמות בעולם עם מחויבות לדיוק , ניקיון ונוחות המאפשרת נגישות לכל עיר או אטרקציה. יפן מאד קשובה ומתחשבת בפרט ומגישי השרות בה מבצעים את מלאכתם ברצינות ובריכוז רב. כל זה ביחד עם האירוח היפני המוקפד מציב את יפן במקום שונה וגבוה מאד בתמונת אתרי התיירות בעולם.

טוקיו - הבירה הנוכחית של יפן. מגה אורבנית בכל מאודה. מרשימה בגודלה ובמספר התושבים החיים בה. תחנות הרכבת הגדולות בעולם לצד מוזיאונים מעניינים. בניינים המייצגים את חזית הארכיטקטורה המודרנית לצד מקדשים בודהיסטים ושינטו (מיתולוגית הטבע היפנית). עובדים חנוטים בחליפות מחויטות לצד צעירים הלובשים,תרתי משמע את דמויות גיבורי סיפורי האנימה (אנימציה יפנית).
הניגודים הללו הם החוט המקשר את כל חלקיה של יפן והופכים אותה למדינה כל כך מסעירה ומעניינת. הרוח המנשבת בין כל המרכיבים האנושיים,התרבותיים והחברתיים נוגעת גם בכל החושים שלנו כתיירים (עיצוב,טעם ועוד') היא ההופכת את יפן למרתקת ואטרקטיבית כל כך .

קיוטו ונארה הן ערים הנמצאות במרכז האי הגדול (הונשו) ומניחות את היסודות לדרכה של יפן הקיסרית המפעמת בעצם עד היום כמדינה שבראשה עומד קיסר מאותה משפחה כחוליה נוספת מ 125 קיסרים.  שתיהן היו בירות עתיקות. נארה במהלך כמעט 100 שנים וקיוטו במהלכן של 1000 שנים עד סוף המאה ה - 19 כאשר טוקיו הפכה להיות עיר הבירה היפנית החדשה.
הגנים היפנים מפורסמים בכל העולם מאז מאות שנים. הגנים הינם ביטוי מוחשי של האסתטיקה היפנית המבוססת על בסיסי פילוסופיה ומונחים לא מוכרים בעולם המערבי. אמנות הגינון בשילוב של כלי תכנון ותאור סביבתי הופכים את הגנים היפנים למקום של רוגע,שלווה ויופי מיוחדים .

מבני טירות הסמוראים (לוחמים מהמאה ה 12 עד סוף המאה ה 19) הן אטרקציה מיוחדת ביפן, הטירות שימשו בימי הביניים כמובן לצרכי מלחמה אך גם כמרכז לטקסים ולאכסניה של אמנויות כמו גם ביטוי ויזואלי של עוצמת מעמד השליטים הלוחמים . בעת ביקור ביפן מומלץ מאד לבקר ולהיכנס לטירה אחת לפחות ואולי לצפות מבחוץ על טירות נוספות.

עונות השנה ביפן מחולקות לארבע בצורה ברורה, ניתן לבקר במהלך כל השנה אך יש לקחת בחשבון את הלחות הגבוהה המלווה בגשמים סביב יוני - אוגוסט ואת החודשיים הקרים בין ינואר לתחילת מרץ . יפן הינה יעד מאד אטרקטיבי לתיירות מכל העולם במיוחד בעונת האביב עם פריחת הדודבדבן (סאקורה) המפורסמת כל כך כמו גם בתקופת הסתיו עם השלכת הרב גונית המעניקה תפאורה רבת הוד.  במרץ 2011 חוותה יפן את אחד מן המבחנים שאומות חוות מדי פעם - רעידת אדמה חזקה ובעקבותיה צונאמי רב עצמה. כבר בעונה האחרונה (סתיו 2013) חזרו התיירים במלוא הקצב ליפן והעתיד רק צופן המשך משיכת התיירים בעונות הקרובות ליפן . במקביל לפעילות התיירותית ואולי אף בעקבות כך חלים שינויים כלכלים-חברתיים בשנה האחרונה ביפן. ראש הממשלה המכהן שינזו אבה
(Shinzo Abe) פועל במרץ להחזרת העוצמה הכלכלית והזרמת אנרגיות חדשות לתוך עורקי המשק היפני אשר שהה בתרדמה מזה שני עשורים כמעט. שער החליפין המייצג מטבע יפני חלש יותר כמו גם עליית מדדי המחירים וצמיחת שוק ההון בטוקיו מעידים על הצלחה מתהווה.
 

מזה עשור אני מוביל קבוצות של מטיילים ישראלים ביפן והתגובות נעות בין הפתעה מוחלטת לבין סקרנות שעולה עם הימים ולעתים החשיפה הזו ליפן מוסיפה עוד אדם המעריך את האומה היפנית ורוצה ללמוד יותר על התרבות והתוכן שיפן יכולה להעניק.  לא במקרה הצליחו להיכנס מושגי תרבות מיפן רבים לתוך השגרה הישראלית.

אוהדי המטבח היפני החדשים נושאים על כפיים את הסושי , הטמפורה ושאר המרכיבים שנכנסו לתפריטי המסעדות בישראל וכלה ביינות אורז ואף ייבוא של מותגי בירה מובחרים מיפן.
חמש אושיות אופנה יצאו מיפן - ימאמוטו , קוואקובו , טאקאדה , מיאקי וואטאנאבה השפיעו מאד על כיווני האופנה במערב וגם בישראל.
אוהבי אמנויות הלחימה צמאים לחזות במפגשי ג'ודו קראטה ואף סומו מסורתי. בחיפה נוסד מוזיאון מצליח לאמנות יפנית. בחולון הקימו גן יפני ואף נבנה מוזיאון לעיצוב בהשראה יפנית. הרשימה קצרה מלהצביע על עוד ועוד' מושגים יפנים שנכנסו לישראל.

אני ממליץ בחום - סעו לבקר ביפן ותחזרו מלאי זכרונות, מראות ורוח חדשה שתזכרו שנים רבות.
 

לטיולים המאורגנים ליפן

כל הזכויות שמורות לפגסוס תיירות ונסיעות

ט.ל.ח

אריה מנדל הינו מדריך של פגסוס                                                                                                                      

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form