מספר טלפון
03-6374000

מלחמת הקרנבלים: דרום אמריקה מול אירופה / ליאת שומן

כשאתם חושבים על קרנבלים, מה עולה לכם בראש? החושניות הדרום אמריקאית או האלגנטיות האירופאית? מסורת ארוכת שנים או קלאסיקות עשירות? לפניכם סקירה צבעונית של מלחמת הקרנבלים בין דרום אמריקה לאירופה, בסופה תוכלו לבחור איזה טיפוס אתם

קרנבלים הם מאז ומתמיד סיבה למסיבה, חגיגות ססגוניות ומיוחדות ששוברות את שגרת החיים, מכניסות צבע ובעיקר מושכות אלפי תיירים ומבקרים מכל העולם. הקרנבלים מתקיימים במדינות שונות ומסורות שונות - עתיקות יותר ועתיקות פחות, בעלות אופי שונה ומנהגים ייחודיים.

כך, שבקרנבלים בדרום אמריקה תיהנו מהפקות יותר פרובוקטיביות, חושניות, עם מוזיקה קופצנית וקשר לדת. מול הקרנבלים האלו ישנם גם את הקרנבלים שבמדינות אירופה, קרנבלים מאופקים יותר אך מהנים לא פחות, הכוללים קונצרטים, תחפושות קלאסיות והרבה אלגנטיות.

אז מה אתם מעדיפים? את האלגנטיות האירופאית או דווקא את המוזיקה הלטינית? כדי לעזור לכם להחליט, הנה סקירה קצרה של חלק מהקרנבלים.

קרנבלים בדרום אמריקה 

בוליביה: קרנבל השדים באורורו - Carnaval de Oruro

נתחיל עם קרנבל בעל אופי דתי, המתקיים בעיר אורורו  שבבוליביה במשך שמונה ימים, במהלך חודש פברואר. מארגני הקרנבל מתגאים במסורת ארוכת השנים המתקיימת באדיקות מידי שנה במהלך הקרנבל וכוללת את הריקוד המסורתי "דיאבלדה" אשר שמר על אופיו הייחודי והצבעוני.

אבל שלא תטעו, למרות שילוב המסורת ותהלוכות הדת, קרנבל אורורו הוא מסיבת ענק, של שמחה ואנרגיות עם תחפושות ססגוניות של שדים ובסיומו הצגת שני מחזות- האחת על הכובשים הספרדים והשני על הקבל של המלאך מיכאל עם השטן.

ברזיל: הקרנבל באהייה בסלבדור - Bahia Carnival

קרנבל מלא חיים, אלכוהול, מוזיקה ושמחה הנמשך כשישה ימים בחודש פברואר, בו התיירים אינם רק הצופים מהצד אלא חלק בלתי נפרד מהחגיגה. הקרנבל נפתח יום לפני פתיחת החגיגות בכל ברזיל, כשמכריזים על מלך הקרנבל, לו ניתנים באופן מטאפורי כמובן, את מפתחות העיר והוא שמכריז על תחילת החגיגה.

במהלך הקרנבל עשרות משאיות מעוצבות המצוידות במערכת הגברה, זמרים, נגנים ומלוות ברקדנים, נוסעות ברחובות העיר ומהוות מועדון נייד, צפוף ומקפיץ. מלבד החגיגות במרכז העיר, כולל הקרנבל גם חגיגות מסורתיות יותר לאלת הים - ימאנז'ה, במהלכן שטים המקומיים אל הים ומשליכים מנחות, מלוות בבקשות מיוחדות בתקווה שהם לא יחזרו ליבשה כיוון שאז, לפי האמונה, בקשתם לא התקבלה על ידי האלה.

ארגנטינה: קרנבל השטן בהומאהואקה - Carnaval in Humahuaca

מחפשים מוזיקה לטינית, ריקודי סלסה ורומבה חושניים, מלחמות מים והמון קצב? הקרנבל הבא הוא בשבילכם. הקרנבל מתקיים בחודש פברואר, ברחובות הומאהואקה שבארגנטינה ומלווה בדוכני אוכל מקומיים, מוזיקה, ריקודים ועוד. זה אינו קרנבל גדול ופחות מוכר בקרב הישראלים אבל תוסס ואותנטי לא פחות מהקרנבלים שסביבו.

הקרנבל נמשך כשבוע ימים ומשלב מסורות, היסטוריה וטכסיות המלווה בביגוד צבעוני וציורי פנים. הקרנבל מעניק כבוד לאמא אדמה ומכבד את פוריות הקרקע, כך שבתחילתו מגיעים המקומיים לגבעות וחושפים את בובת השטן שנקברה שם בשנה הקודמת, מציאתה מציינת את תחילת המשתה והחגיגות. בסוף הפסטיבל, שוב קוברים את בובת השטן עד לשנה הבאה.

פרו: פסטיבל השמש בקוסקו - The Inti Raymi

פסטיבל השמש - אינטי ראימי, מתקיים כחלק מחג לאומי הנחגג בעיר קוסקו שבפרו, לכבוד היום הקצר ביותר של השנה, ב- 24 ביוני. מקור הפסטיבל, מתקופת שבט האינקה, אשר סגדו למחזוריות השמש והאמינו כי הם צאצאיו של אל השמש "אינטי", כך שבעבר העניק הפסטיבל כבוד מיוחד לאל השמש, ע"י טקסים דתיים וחגיגות שונות.

היום, נחגג הפסטיבל בסגנון מודרני יותר, הכולל תהלוכות המתקיימות בלבוש גלימות (בעיקר אדומות) ודגלים צבעוניים, ריקודים, שירים, תחרויות ומוזיקה. פסטיבל האינטי ראימי, הוא השני בגודלו באמריקה הלטינית ומושך אליו אלפי מאמינים ותיירים מכל העולם הבאים לצפות בחגיגות וליהנות מהמסורות העתיקות. אגב, לתיירים לא ניתן לקחת חלק מהטקסים.

טיול מאורגן לקרנבל בברזיל

קרנבלים באירופה

איטליה: קרנבל הניוקי בורונה - Veronese Gnocchi Carnival

כשחושבים על קרנבלים באיטליה, חושבים על ונציה ופסטיבל המסכות, אך ברחבי איטליהמתקיימים עוד פסטיבלים רבים ונוספים, קלאסיים ובעלי סיפורים ומסורות מרתקות כשאחד מהם הוא קרנבל הניוקי בורונה. הקרנבל הנ"ל עממי יותר ממתחרו שבונציה, מתקיים בתחילת חודש פברואר ובמהלכו צועדות תהלוכות ססגוניות, המשתפים לבושים בתחפושות קלאסיות מימיי הביניים, מתקיימת תחרות שייט על נהר אדיג'ה ואת הכל מלווה מוזיקה נגנים.

למה ניוקי? הניוקי הינו כיסוני בצק עם תפוחי אדמה והקרנבל נקרא על שמם כיוון שאירוע זה מסמל את סיומה של תקופה קשה שעברה על ורונה בעקבות שיטפון של נהר האדיג'ה בין השנים 1531-1520. תקופה זו הסתיימה ע"י קבלת קמח מהמחוזות הסמוכים והכנת ניוקי לתושבים ומאז ועד היום מסתיים הקרנבל בפיאצה סן צנו בו מתקיימת חלוקת ניוקי המונית.

שוויץ: קרנבל פאסנאכט בבאזל - The Carnival of Basel

קרנבל שמח ואלגנטי המתקיים במשך מאות שנים בעיר באזל שבשוויץ. הפסטיבל, מתקיים במשך 3 ימים וכיאה לשוויצרים, הוא מתנהל בכל הרצינות, הסדר, הארגון וההקפדה אחר המסורת העתיקה של העיר. אך לצד זה האווירה המלווה את הקרנבל ממלאת את המשתתפים בתחושת חופש, צבעוניות ואנרגיות.

הפסטיבל נפתח בחושך מוחלט כשברחוב מכבים את האורות ומתקיימת תהלוכת פנסי נייר, אותם מכינים התושבים שבועות מראש, כל זה בליווי מוזיקה רועשת שנועדה, לפי המוסרת, לגרש את החורף. הפסטיבל ממשיך בקונצרטים, תהלוכות ענק, תחפושות ומסכות, נגנים, חגיגות מקומיות והרבה אלכוהול.

צ'כיה: פסטיבל הסתיו בפראג - Prague Autumn Festival 

פסטיבל חדש, יחסית לשאר הפסטיבלים באירופה, אשר החל להתקיים בשנת 1991 בעיר פראג שבצ'כיה. הפסטיבל מזכיר את פסטיבל הסתיו של פריז שמתקיים משנת 1972 כיוון ששניהם עוסקים מוזיקה ואומנות קלאסית. הפסטיבל בפראג מתקיים בחודשים ספטמבר עד תחילת אוקטובר והוא מהיוקרתיים שבאירופה.

מגיעים אליו תזמורות ואמנים מרחבי העולם, מלחינים ויוצרים. היצירות המתנגנות בפסטיבל בעיקרן מהמאות ה- 18 עד ה- 20 והוא כולל גם הופעות בלט ואופרה המתקיימות באולמי התיאטראות וברחבי העיר.

גרמניה: פסטיבל טולווד במינכן - Tollwood Winter/ Summer Festival

זהו האירוע השני בגודלו במינכן שבגרמניה, (אחרי האוקטוברפסט) ומתקיים פעמיים בשנה, בקיץ ובחורף. הפסטיבל הראשון התקיים בקיץ של שנת 1988 כפסטיבל קברט מקומי וקטן אשר התפתח להיות יריד ענק וססגוני, המושך אליו מבקרים מכל העולם.

מבין האירועים המתקיימים במהלך הפסטיבל תיהנו מהופעות קרקס, מוזיקה, מופעי קברט, אקרובטיקה וריקודים שונים של אמנים מכל רחבי אירופה וכמובן גם מהעיר שהיא יעד מעניין בפני עצמו, אשריכול להתאים לכל סוג של תייר.

קרנבל בונציה קרנבל בונציה

לטיול המאורגן לקרנבל בטנריף - לחץ כאן

 

לטיול המאורגן לקרנבל בריו - לחץ כאןכל הזכויות שמורות לפגסוס תיירות ונסיעות בע"מ

ט.ל.ח.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form