מספר טלפון
03-6374000

כיצד לבחור טיול מאורגן?

טיול מאורגן הינו מוצר מורכב, חייבים לומר שבחירתו לך הלקוח הינה מלאכת מחשבת.

בשיחות שקיימנו עם לקוחות רבים אנו למדים על הדרך בה נבחנים טיולים המאורגנים על ידי רבים מביניכם ומהם הגורמים המושכים יותר את העין בבחינת תפסת מרובה לא תפסת, כשבעצם מה שלפעמים מושך את העין אינו בהכרח מעיד על טיב המוצר ובחינת טיול מאורגן ככללותו ומה שמקבלים בתמורה.

קיימים לכן גורמים רבים עליהם נעמוד בכתבה זו הנוגעת בטיול מאורגן ועליהם נספר לכם על מנת שהבחירה שלכם תהייה נכונה יותר ותואמת יותר את ציפיותיכם כך אנו מקווים.

טיול מאורגן הינו מוצר המורכב מגורמים רבים .

דמיינו לעצמכם נסיעה לברלין לסופ"ש. מה הנכם מחפשים בדרך כל?

חבילה הכוללת טיסה ובית מלון ולעיתים גם העברות לאותו מלון.

לכשרכשתם חבילה שכזו, מוטלת עליכם המשימה לתכנן את מהלך השהות בעיר כדי לנצל הזמן בדרך היעילה והטובה ביותר לטיול בעיר.

לאן תמשיכו מכאן? באיזה מוזיאון תבקרו? היכן תאכלו? היכן תעצרו ותנוחו וכו'... כל זאת אמור להכיל טיול מאורגן - המתכנן והמוציא לפועל חושב בדרך על כל הפעילויות מראש - אך קיימים הבדלים ניכרים בין המוצרים ועיקרם מונחה על ידי המדיניות של "בונה המוצר" - חברת טיולים מאורגנים.

טיולים מאורגנים

מה חשוב לבחון לפני בחירה של טיול מאורגן:

המחיר. זה ענין של תקציב על פי מה שאפשרי לכיסנו. רובנו מסתכלים דבר ראשון על המחיר, האמנם זהו הדבר הראשון שיש לבחון? - טיול מאורגן איננו רק "מחיר" אנחנו כלקוחות חייבים לדעת מה אנחנו קונים - ומה הכוונה?

לדוגמא - יש חברות בין המארגנות טיולים מאורגנים המפרסמות מלל כמו  "דומה", "נראה את אתר זה...", "נעבור דרך..." - שאלתם את עצמכם מה הכוונה "נראה", "נצפה", "נעבור דרך" לעומת  "נסייר" או "נבקר".

ובכן ברור שכאשר רשום "נבקר" הטיול המאורגן כולל ביקור - משמע עצירה והסבר ואף כניסה לאתר במידה וכרוך בעלויות. מעניין הוא שייתכן ונפגוש טקסטים דומים - כיצד נדע האם קיים שוני? האם מוצר (טיול מאורגן) אחד מכיל אתרים או נושאים אותם לא נמצא במוצר אחר? - למעשה מילון המושגים הינו די ברור - ואנו צריכים להיות עירניים מספיק בעת הקנייה של טיול מאורגן ולא ליפול בפח ולגלות במהלך הטיול שכדי להיכנס לאתר צריך פתאום להוסיף תשלום נוסף, כי במלל כתוב "נראה את.." או "נצפה אל.." ובעת הקנייה של הטיול המאורגן לא לקחנו זאת בחשבון. חשוב אם כן לשים לב לנקודה זו. 

דוגמא נוספת מתיחסת לשימוש בשעות האוטובוס וההדרכה במהלך ימי הטיול המאורגן. שאלתם אי פעם את עצמכם האם יום הטיול הינו יום מלא גם אם לפעמים כך גם רשום?  המנוסים מאיתנו מודעים לעובדה שניתן לסייר ביעד כלשהו חצי שעה וניתן לבצע סיור מקיף יותר של שעה שמכיל יותר הסברים ועניין, הכיצד נוכל להבחין בהבדל? ובכן מרבית המוצרים (טיולים מאורגנים) אינם מציינים את שעות השימוש של האוטובוס וההדרכה הכלולות במחיר הטיול - לנו הבוחנים את הטיול המאורגן לפני קניה נראה כביכול מסלול הטיול דומה - האמנם? כנראה שהסיכויים לכך נמוכים - שעות אוטובוס והדרכה עולות כסף - ולכן אנו לא נרצה לטייל במהלך היום - לרוץ בין האתרים ולסיים את היום על כל מה שרשום בניסוח הטקסטואלי בשעה 14:00 למשל. זאת כשאפשר לטייל באותו הטקסט הכתוב תוך שימוש ביותר שעות אוטובוס והדרכה עד שעות אחה"צ המאוחרות ולנצל את הטיול המאורגן שקנינו עד תום.

מה יתכן ויקרה במקרים דומים לאלה המתוארים?  

או שמדריך הטיול המאורגן שולח אותנו להסתובב באופן עצמאי, או לקניות או במקרה הפחות נעים לנו יציע המדריך המשך טיול באותן שעות היום הפנויות כאופציה ובתשלום נוסף. הלא צריך להעסיק את הנהג וגם המדריך יוכל להשלים הכנסה. זה מותר, מדוע לא ?  

כדי שלא להיות מופתעים במהלך הטיול המאורגן מתופעה שכזו מומלץ וחשוב יהיה לבדוק במהלך הקניה עצמה, את שעות שימוש האוטובוס ושעות ההדרכה אותן מציעות החברות הטיולים ומראש. כמובן שזו לא תהיה קניה נכונה של טיול מאורגן אם מידע זה לא יהיה ידוע מראש ונושא ההגדרה של יום טיול יהיה מעורפל.

נגענו בנושאי "האופציה" בטיול המאורגן.   

יש טיולים מאורגנים לחו"ל המוצעים בשוק המכילים במהלך ימי הטיול אופציות רבות או סיורי בחירה או אופשנאלס' (בשפת התיירות המיקצועית)... סיורים אלה מביאים אותנו המטיילים לדילמה. אנו נתבלט האם כדאי לרכוש את הטיול המאורגן במחיר הנמוך יותר המוצע (ובו ישנה אפשרות להציע בטיול אופציות בתשלום נוסף במהלך הטיול).

 שימו לב לדוגמא הבאה, ממנה עולות שאלות לא מעטות:

"היום נשים פעמינו מסיביו לכוון צפון מזרח דרך עיר יצור הזכוכית מדיאש אל סיגישוארה העיר המדיאבלית השמורה היטב, עיר הולדתו של הנסיך ולאד צפש הלא הוא "דרקולה". נבקר במגדל העיר וסביב החומה, נבקר בכנסיה המבוצרת בכפר ביירטאן - דוגמא מופלאה של הארכיטקטורה הגרמנית שהביאו המתישבים הגרמנים לטרנסילבניה. נגיע לעיירת הסקי והנופש הידועה פויאנה ברשוב לארוחת ערב ולינה."...

מי מתחייב שיום הטיול המאורגן המוצע לעיל הינו יום מלא?              

המדריך יכול לסיים הטיול למשל בשעה 15:00 האין זאת?    

על פי הכתוב, החברה / מדריך הטיול המאורגן מחוייבים לכבד ולבצע המלל הכתוב - ואם זה יעשה תוך כמספר שעות טיול והביצוע בפועל יותיר זמן חופשי, מה אז? נמצא עצמנו עם 3 שעות נותרות בהן היינו יכולים בתכנון אחר להמשיך לסייר ולטייל... לבצע במהלך היום ניצול מירבי יותר הלא כך? אין במלל זה או דומים לו בטיולים מאורגנים ליעדים אחרים כל התחייבות על משך זמן השירותים הגלובלים], ההדרכה, האוטובוס וכיו"ב...                                                                 

ובכן שימו נא לב, כי קיימים מוצרים המוסיפים את המשפט "ללא אופציות במהלך הימים" משפט קטן זה תוחם משמעות כספית גדולה לנו המטיילים בטיולים מאורגנים והיא - שהחברה מחוייבת בהחלטתה לא לבצע אופציות במהלך יום הטיול המאורגן. כלומר המדריך יבצע לנו המטיילים יום שכל כולו מיועד להדרכה ולטייל - לא יוכל אותו מדריך לתכנן ולחשוב כיצד למלא את יתרת היום במכירת שעות טיול נוספות.

שימו לב שכמעט כל טיול מאורגן אותו הינכם קונים ומראש - חברת הטיולים תדאג לכך כי מחיר הטיול המאורגן לא יהיה מופקע - כלומר 3 שעות אוטובוס נוספות שחברת הטיולים המאורגנים מתחייבת על כך מראש בתוכנית הטיול המאורגן המשלימות את היום לטיול עד 18:00 ולא עד 15:00 ייתכן וסביר להניח שימכרו לכם בשטח על ידי המדריך במחיר יחסי גבוה יותר הכולל רווח גם לנהג ולנותני השירותים נוספים באם קיימים וזאת לפעמים אפילו ללא בקרת החברה המבצעת את אותו טיול מאורגן שרכשתם אצלה.

לכן אם היינו רוכשים טיול מאורגן ובו קיימת הבטחה לטיול בשעות מוגדרות, לא ניאלץ אנחנו שקונים את הטיול המאורגן להיות מופתעים במהלך הטיול מהוצאות נוספות שייפלו עלינו ובכך למעשה להפוך את הטיול המאורגן ליותר יקר ממה שהתכוונו מלכתחילה, כי ברור כשמש שרובנו יוציאו הוצאה זו וירצו להמשיך ולטייל ולשלם את המחיר במקום אף אם הוא יקר יותר באופן יחסי במודע - הלא מה האפשרות - לא לטייל?

עוד בנושא הטיול המאורגן תבוא בהמשך התיחסות ל... זמן הדרכה, לתכנון הטיול המאורגן באופן אופטימלי ועוד פרטים על מהו טיול מאורגן ואיך יש להתיחס אליו במהלך ההתענינות והרכישה.

להתראות 

הערות:
כתבה זו הינה בגדר המלצה וחוות דעת בלבד וייתכנו מקרים כאלו ואחרים אשר עלולים לסתור טענה כזו או אחרת במצבים מסויימים ושונים.
כתבה זו מוצגת כלשונה ואין היא מתייחסת לשום מקרה ספציפי כזה או אחר.


*הדבר מתבטא בתנאי שוק - וייתכנו מקרים יוצאי דופן בהם קניית המוצר בדקה ה 90 תהיה זולה יותר - אך זיכרו, כי מצב זה נוצר רק במצב של "טלטלת שוק" בו שוק התיירות משווע למילוי מקומות ועניין זה מתייחס פחות לעניין סיורי הבחירה בטיול מאורגן.

כתב: פגסוס תיירות ונסיעות בע"מ. (19.05.2010)

@כל הזכויות שמורות לפגסוס תיירות ונסיעות בע"מ

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form