מספר טלפון
03-6374000
במסלול: ריגה-וילנה-טרוקאי-קובנה-הלשון הקורונית-רונדולה-ריגה-סיגולדה-טאלין (RTR)
משך הטיול:
7 לילות - 8 ימים מלאים
להורדת התוכנית

כולל ביקור בלשון הקורונית בליטא 7 לילות - 8 ימים מלאים (הנחיתה ביום הראשון לפני הצהריים) טיול מקיף הכולל אתרים הסטורים ותרבותיים כלליים ויהודיים, נופים ואתרי טבע: במסלול: ריגה-וילנה-טרוקאי-קובנה-הלשון הקורונית-רונדולה-ריגה-סיגולדה-טאלין

טיול מאורגן  לארצות הבלטיות ליטא, לטביה ואסטוניה - הקדמה

המדינות הבלטיות עולות בהדרגה על מפת התיירות האירופית והעולמית. אלה שלוש מדינות חייץ קטנות בין רוסיה ופולין הממזגות בהוויתן השפעות ממזרח ומערב אירופה.
הן בעלות עבר הסטורי המשתקף היטב בנופן האנושי והמבני. המדינות הללו עטורות יערות, נופי מים ונהרות, חופים מקסימים של הים הבלטי, ערים של ימי הביניים מוקפות חומה שהשתמרו וגם שוחזרו להפליא, שמורות טבע, ארמונות אצולה ותרבות של פעם...
הן בעלות עבר יהודי מפואר הנראה גם היום בליטא ולטביה ודי אם נזכיר את וילנה  כ"ירושלים ד'ליטא" וה"גאון מוילנא".
ליטא לטביה ואסטוניה היו בעברן הקרוב חלק מברית המועצות אך מאז יציאתן לדרך עצמאית הן נתונות בפריחה מתמדת, חברות בגוש האירו והאיחוד האירופי ויחד עם זאת עדיין זולות יחסית.
ביקור בבלטיות היא חוויה תרבותית, אסטתית וגם גסטרונומית.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול

  • וילנה והאזור: תצפית על העיר, בית הכנסת (במידה ופתוח), סיור בעיר, הרובע העתיק, אתרים יהודיים, אתר פונאר, ביקור במבצר על האגם בטרקאי 
  • קובנה: סיור בעיר 
  • אזור הלשון הקורונית: יער המכשפות, העיירות נידה ופלאנגה, גבעת הצלבים, ארמון רונדלה כולל ביקור בגנים 
  • ריגה: סיור בעיר העתיקה, בית הכנסת (במידה ופתוח), הבזאר המרכזי ובאזור בניני אר-נובו
  • סיגולדה: ביקור במבצר ובגן שירי עם 
  • פארנו: אתר הריביירה 
  • טאלין: סיור בעיר העליונה ובעיר התחתונה, כנסיית אלכסנדר נייבסקי, בית הכנסת (במידה ופתוח) 

מטיילים יקרים-בדקו הפרטים היטב מול תוכניות של חברות מתחרות בהן יתכן ותמצאו חצאי ימים חופשיים – יותר זמן פנוי / פחות כניסות וביקורים בתשלום בפערים שיכולים להגיע לסכומים גבוהים אותם יתכן והמדריך של החברה האחרת יציע בתשלום נוסף. לכן, מה שנראה בהתחלה זול הוא בסופו של דבר מחיר מאד יקר – זכרו זאת!!!!

מסלול הטיול לפי ימים

יום 1: תל אביב – ריגה - וילנה

נטוס לריגה (בירת לטביה) בטיסת בוקר של חברת התעופה "אייר בלטיק". לאחר הנחיתה והסידורים הפורמליים בשדה התעופה נצא ישירות בנסיעה אל עבר וילנה, עיר הבירה של ליטא. ככל שהזמן יאפשר נחל בסיור עיר פנורמי ראשוני בעיר מיוחדת זו. לקראת ערב העברה למלון בוילנה לארוחת ערב ולינה.

טיול מאורגן לארצות הבלטיות טיול מאורגן לארצות הבלטיות

יום 2: וילנה – אתר פונאר - טרקאי - וילנה

יום זה מוקדש כולו לירושלים דה ליטא, הרי היא וילנה, בירת ליטא. עיר חשובה מאד בהיסטוריה היהודית. בה חי ופעל הגאון מוילנה, נפוליון הקים כאן את מטהו לקראת פלישתו לרוסיה, מונטפיורי ביקר בעיר בדרכו למפגש עם השר הרוסי פלווה. כאן הוקמה מפלגת הבונד 1897, הרצל ביקר כאן לפני הקונגרס הציוני הרביעי. יהודים היוו יותר מ-30% מתושבי העיר בתקופה בין שתי מלחמות העולם. נתחיל את הסיור בעלייה עם האוטובוס לתצפית יפהפיה על העיר ומשם נרד לכוון העיר העתיקה. נטייל ברחוב הראשי עד לאוסטרה ברמה (שער השחר המפורסם) ומשם לאוניברסיטה ולרובע יהודי. נבקר בבית הכנסת (במידה ואפשרי), באזור הרובע ובאזור הגטו. אולי נספיק לטעום קציצות צפלינים כנהוג בליטא. אחר הצהרים ניסע לאתר פונאר, מקום השמדתם של יהודי וילנה. נמשיך לעיירה טרקאי שבה שוכנת קהילה קראית בולטת שהובאה למקום מחצי האי קרים ע"י הנסיך ויטאוטאס. נשמע את סיפורה של הקהילה, נסייר ברחוב הקראים בו שוכנים בתיהם בעלי צורה אופיינית ובמרכז הרחוב ממוקם בית כנסת קראי. בהמשך נבקר במבצר שנמצא על אי במרכז האגם. (בחודש אוקטובר ייתכן כי המבצר סגור לביקורים). חזרה למלון לארוחת ערב ולינה.

 

יום 3: וילנה – קובנה - קלאיפדה

לאחר ארוחת הבוקר ניסע מערבה לכיוון קובנה, בירת ליטא בתקופה שבין המלחמות. נערוך תצפית על העיר, נסייר במרכז העיר העתיקה של קובנה, נספר על הסופר אברהם מאפו שרחוב נקרא על שמו כתב את הרומן העברי הראשון "אהבת ציון", על פי נופיה של העיר למרות שדיבר על ירושלים. נראה את בית הספר שבו למדה לאה גולדברג, נשמע על ד"ר לודוויג זמנהוף שהקים תנועה לשפת דיבור בינלאומית האספרנטו וקיים רחוב על שמו. בסיום הסיור נצא בנסיעה מערבה לקלאיפדה אשר שוכנת לחופו של הים הבלטי. העברה למלון באזור לארוחת ערב ולינה.

 טיול מאורגן לארצות הבלטיות

יום 4: הלשון הקורונית

לאחר ארוחת הבוקר נצא ליום טיול מיוחד באזור הלשון הקורונית. זהו חצי אי ארוך וצר אשר חלקו בשליטת רוסיה וחלקו בשליטת ליטא. כל האזור מוכרז כשמורת טבע בעלת יערות עתיקים במיוחד וחולות רבים ומגוונים. בצד אחד של שמורת הטבע הלגונה הקורנית ובצידו השני הים הבלטי. נצא עם האוטובוס ונחצה את המצר הקטן אשר מוביל אל חצי האי, נגיע לביקור ביער המכשפות אשר בו קיימים פסלים שונים ומשונים עם סיפורים מהפולקלור הפגאני הליטאי. נמשיך אל העיירה נידה שם נראה את בתי הדייגים המקומיים אשר יוצאים לדיג לפי המסורת. קרוב לנידה נמצאות דיונות החול Parnidis  בגובה מירבי של 52 מטר של חול ובראש הדיונה שעון השמש(sundial)  העשוי מגרניט שמראה את לוח השנה העתיק של ליטא. נחזור חזרה בנסיעה ומעבורת חזרה ליבשה ומשם נמשיך אל העיר פלאנגה, עיר נופש וקיט ליטאית. נסתובב בעיר ולקראת  ערב חזרה למלון לארוחת ערב ולינה.

יום 5: קלאיפדה – גבעת הצלבים – ארמון רונדולה - ריגה

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה ונגיע לביקור באתר מיוחד במינו, גבעת הצלבים שנמצאת ליד העיירה שאולאי (שבלי היהודית). נמשיך לביקור בארמון רונדולה – ארמון בארוקי נפלא שנבנה עבור דוכס קורלנד. הביקור כולל ביקור בגנים הנפלאים. הארמון נבנה לפי תוכנית של האדריכל הרוסי ברטולומאו רסטרלי שהיה בין האדריכלים הבולטים בסגנון הבארוק ברוסיה במחצית השניה של המאה ה-18. הגעה לריגה, העברה למלון לארוחת ערב ולינה.

 טיול מאורגן לארצות הבלטיות

יום 6: ריגה

יום אותו נקדיש לבירתה של לטביה, ריגה. לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור בריגה. נסייר בעיר העתיקה על בתיה המיוחדים, בנייני הגילדות הנפלאים והקתדרלות. נבקר בבזאר המרכזי השוכן בבנייני צפלינים. נמשיך לסיור ברובע היהודי ונבקר בבית הכנסת של יהודי ריגה (במידה ואפשרי). נסע לסיור ביורמאלה, עיירה הצמודה לריגה אש פרושה על חוף הים הצפוני. חזרה לריגה ונגיע לרחוב אלברט לחזות בבניינים מלאי דמיון שנבנו בתחילת המאה העשרים ע"י ארכיטקטים שונים בסגנון ארט נובו. חזרה למלון בריגה לארוחת ערב ולינה.

 טיול מאורגן לארצות הבלטיות

יום 7: ריגה - סיגולדה - פרנו - טאלין

לאחר ארוחת הבוקר נצא את ריגה בנסיעה לכיוון סיגולדה, המוכנה שוויצריה של לאטביה. נבקר במבצר ונראה את פארק שירי העם. משם נמשיך בנסיעה צפונה לאורכה של דרך הים הבלטי, נעבור את הגבול לאסטוניה ונגיע לפרנו, עיר נופש בחוף הים של אסטוניה. נטייל ברחובה הראשי של העיירה, נראה את בתי הנופש ואת חוף הים הבלטי. באם יתאפשר נטבול את רגלינו בים הלבן (הים הבלטי בשפת השבטים הבלטים). לקראת ערב נגיע למלון בטאלין לארוחת ערב ולינה.

יום 8: טאלין – תל אביב

יום זה מוקדש לטאלין, עיר הבירה של אסטוניה. עיר יפהפייה שנבנתה בימי הביניים ולא השתנתה כלל. העיר כמו לקוחה מסיפורי אגדות עם מגדלים, חומות ושערים מסתוריים. נבקר בבית הכנסת החדש והמפואר של העיר (במידה ופתוח). נמשיך את סיורנו בעיר העליונה טומפאה, לשם נגיע עם האוטובוס ומשם ננדוד רגלית בין בנייני השליטים שמשלו בעם האסטוני. נבקר בכנסיית אלכסנדר נייבסקי ובניין הפרלמנט. נציץ על בתי העיר התחתית מלמעלה. נרד לעיר התחתונה בה התגוררו פשוטי העם. נסייר בסמטאות, בכיכר ובשווקים. נמשיך לביקור בקרדיורג, פארק הנחשב ליפה ביותר בטאלין. בפארק נבנה ארמון הקיץ עבור המלכה קטרינה. לקראת ערב העברה לשדה התעופה של טאלין לטיסה לריגה, שם נחליף לטיסה חזרה הביתה לשדה התעופה נתב"ג. הגעה לארץ בשעות הלילה המאוחרות.

 

  • ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיסות וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום וזאת אף לאחר היציאה מהארץ.
  • חשוב להבהיר חד משמעית כי כל שינוי ו/או מחדל הקשור בחברת התעופה אינו מהווה עילה לתביעה כנגד חברת פגסוס והאחריות כולה היא על חברות התעופה. במקרה זה פגסוס תהיה פטורה מכל פיצוי בגין שינוי ו/או מחדל שכזה.
  • ביקור בבית כנסת במידה ואפשרי, מותנה באירועים, חגים יהודיים או שבת וחג.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form