מספר טלפון
03-6374000

טיול לגליל - טיול לאצבע הגליל- גבול הלבנון מדור הפלמ"ח לדור הלבנון

גבול הלבנון מדור הפלמ"ח לדור הלבנון (IGL)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

אחת השאלות הגיאופוליטיות המקרנות ביותר של מדינת ישראל אלו הן הגבולות שלה. שמרביתנו לא יודעים שלא מדובר בגבולות בינלאומיים מוסכמים אלא קווי שביתת הנשק, התמרות של שטחים וההסכמים שנחתמו, א״י, האימפריות טרם קום המדינה ועוד. לאורך כל שנות קיומה של המדינה הגבולות נחצו וכוחות צבא עברו בלוחמה מצד לצד. טיול לגליל לאזור גבול לבנון המהווה אחד מהגבולות הוותיקים באזורינו מחד ואחד ה״חמים״ מאידך. החל מקום המדינה, דרך מלחמות ישראל ועד היום אזורי אצבע הגליל ועמק החולה בהם גדלו והתחנכו דורות של המתיישבים והלוחמים ש״יצקו״ את הדמות של "צבר"- ישראלי דרך ארץ.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • מצפה דדו
  • כפר גלעדי
  • מצוק הרי נפתלי
  • נקיקי יפתח
  • נבי ישוע

מהלך הסיור:

נתחיל את יומנו בנסיעה אל קו הגבול בין הגליל העליון והתחתון לכיוון עמק החולה ואצבע הגליל. בתום נסיעה כולל עצירה קצרה בדרך נגיע ל"שפיץ" של האצבע- למצפה דדו במטולה.
נפתח את היום בתצפית על האיזור היפה הזה תוך כדי שאנו מספרים על ורואים את השכנים שבסביבה הסוערת והמסוכסכת. על הרעיון של הקמת כח מגן ליישוב (ארגון השומר) של תחילת המאה ה-20, נשמע ונראה במהלך הסיור שנעשה בכפר גלעדי שמהווה אולי את הסמל של דור המגינים הראשון.

בתום הפסקת הצהריים במקום נעשה את דרכנו מעלה אל מצוק הרי נפתלי ונעשה אתנחתא קלה, במידה שהזמן יאפשר, לסיור קצר בנקיקי/סדקי יפתח – נקודת חן במרומי הגליל.
נסיים את היום בנבי יושע כהוקרה לדור הפלמ"ח ובמיוחד לאלו שבגבורה ובנחישות כבשו את המצודה 3 ימים לאחר קום המדינה. על שם 28 הנופלים לוחמי הפלמ"ח נקרא המקום מצודת כ"ח. סיום ראוי ליום מרתק.

בסיומו של היום זה נסע חזרה לנקודות האיסוף כאשר הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 20:00.


ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form