מספר טלפון
03-6374000
טיול בגליל בעקבות ישוע (IGT)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

תולדות הנצרות מחוברים באופן ישיר לא״י ובמיוחד לאזור הגליל. ישוע, בן למשפחה נצרתית, התחנך וגדל בגליל. מרבית האירועים של הניסים וההתגלויות המתוארים בברית החדשה, התרחשו בגליל. סיור בנצרת הוא בעל משקל כביר למאמינים ולאלו הרוצים ללמוד ולהעשיר עצמם- כאן התבשרה מרים הבתולה על לידת בנה. כפר כנא הוא המקום של הנס הראשון של ישוע. וכפר תבור, מקום ה״השתנות״ של ישוע והופעתו לצד משה רבינו ואליהו הנביא. מזה למעלה מאלף שנים הר תבור והמקומות האלו מהווים מוקד משיכה למאמיני העולם. ארכיטקטים ואנשי רוח, מלכים וצליינים ללא פרוטה בכיס ותורמים, פטריארכים ונוכלים - נוהרים לכאן ובכך נוצר בגליל מרכז דתי ראשון במעלה בחשיבותו בעולם הנוצרי כולו.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • הר תבור
  • כנסיית ההשתנות
  • כנסיית הבשורה
  • כפר קנה
  • הכנסייה הפרנציסקית

מהלך הסיור:

נתחיל את יומנו בנסיעה צפונה לעבר הגליל התחתון והר תבור. הר תבור משמעותי מאד לכל הדתות מימיי קדם ועד ימינו. "כתבור בהרים וככרמל בים יבוא" כנאמר על ידי הנביא ירמיהו.
חשיבותו בנצרות וקדושתו באה מהאירוע הנקרא "ההשתנות" והוא מיוחס להר תבור עוד מימיה הראשונים של הנצרות. לימים הפך למוקד חשוב לעלית רגל ולבניית כנסיות ומנזרים. נבקר בהר ובכנסיית ההשתנות, זוהי חוויה מרשימה ביותר בין השאר לנוף המרהיב הנשקף מפסגתו (588 מ') כנסיית ההשתנות נבנתה בשנים 1919-1924 על ידי האדריכל האיטלקי ברלוצ'י הנחשב עד היום לגדול האדריכלים בארץ בתקופה זו. הכנסיה מוארת באור לבן בוהק המדגיש את ההארה של ישו "יזהרו פניו כשמש ובגדיו כאור ילבינו"(מתי יז, ב). הפסיפס מן היפים והזוהרים בארץ מתאר את רגע ההשתנות בו תלמידיו של ישוע רואים את משה ואליהו מדברים עם ישוע. בהגיענו אל תחנת הר תבור שלמרגלות ההר, נעלה במוניות מיוחדות בשיירה עד לפתח הכנסייה. נבקר בה, נעלה לתצפית ונסקור את שרידי האתר הצלבני במקום.

בסיום הביקור נחזור לאוטובוס ונמשיך לנצרת המקודשת לנוצרים. בעיר זו עברה עליו ילדותו, ובחרותו של ישו ומהווה המקור לשם שלו אלו המאמינים בתורתו – נוצרים.
נצרת מקודשת לנוצרים מתוך אמונה במשפחה הקדושה ובעיקר מרים אם ישוע.

את סיורנו נתחיל במרכז העיר בכנסית הבשורה. שם על פי הברית החדשה (לוקס א) מרים המאורסת ליוסף פוגשת את המלאך גבריאל בחדרה והוא מבשר לה  שהיא הרה לבן ושמו יקרא ישוע. מכאן הופך אירוע זה לחשוב ביותר בנצרות  אצל המאמינים ולימים גם בספרות ובאמנות.
הכנסיה נבנתה בשנות ה60 על ידי האדריכל האיטלקי ג'ובאני מוציו ונפתחה לציבור ב 1969. הכנסייה משמרת את המערה המקודשת ושרידי הכנסיות הביזנטית והצלבנית המהווים את גרעין האמונה. חלקה העליון הינו הבזיליקה  המוקפת פסיפסים ממדינות שונות כולם מפארים את מריה. הפסיפס המרכזי משתרע על 120 מ"ר, מן הגדולים בעולם נוצר על ידי הצייר הסיציליאני  סלבדור פיומה בו מתואר ישוע, פטרוס מרים והמאמינים.


האתר כולל חצר מעוטרת בפסיפסים מרהיבים מכל העולם, שרידי הכפר הקדום, סמינר קתולי ועוד כנסיה קטנה בה נבקר וזו מיוחסת לנגריה של יוסף. בתום הביקור באתר נצא להפסקה  ולאחריה נמשיך לכפר קנה שהיה בזמן ישוע העיר הגדולה ובה נערכה על פי ספר יוחנן (ב' א-יא) החתונה בה חולל ישוע את הנס הראשון בהופכו את המים ליין. החתונה היהודית הפכה למעשה לפרוטוטיפ של החתונה הנוצרית והקמת גרעין המשפחה הנוצרית. מכאן התפתחה המסורת והקדושה של המקום.

נבקר בכנסייה הפרנציסקנית שנבנתה ב1879 על שרידים קדומים. האולם המרכזי הינו בזיליקה ובה נערכים טקסי חתונה רבים. הכנסיה בנויה אבן ומעוטרת בפסיפס מרשים המתאר את החתונה. בקריפטה של הכנסיה המסורת מצביעה על המקום בו הונחו הכדים.

בתום הביקור נוכל לטייל ברח' הכנסיות  ונחוש את חווית ממכר המזכרות המקומית נשוב לאוטובוס ולאחר חוויה עשירה ומרתקת באזור המיוחד הזה נצא לדרך חזרה, הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 20:30.


ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form