מספר טלפון
03-6374000
טיול לגליל - "צלילים ושמן זית" (IGZ)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

השמות של יוסף בין מתתיהו ושל רבי יהודה הנשיא מוכרים לנו עוד מספסל הלימודים. הראשון, לוחם יהודי שהפך להיסטוריון רומי והשני מנהיג הציבור היהודי ומחבר המשנה. לרוב השניים נתפסים כדמויות הרואיות ״חצי מיתולוגיות״, נטולות רגשות וספקות. בטיולינו לציפורי ויודפת אנחנו נתחקה בטיול לגליל אחר המתרחש בתקופות של כל אחד מהשניים, ונבחן את התרומה האישית שלהם להישרדותה של הקהילה היהודית. החפירות הארכיאולוגיות בציפורי, יחשפו בפנינו את הפאר, העושר והקוסמופוליטיות של העיר בתקופתו של רבי יהודה הנשיא והגילויים במצודת יודפת, יציגו את הגבורה והתושייה של המגנים כנגד אלפי החיילים הרומיים. להשלמת החוויה באזור נקנח בביקור בקהילה ייחודית ונלמד על סגנון החיים הייחודי שלהם הרחק מחיי עיר סואנים.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • ציפורי
  • העיר העתיקה
  • בית הכנסת העתיק
  • התיאטרון הרומי
  • עלייה למצודה
  • מערכת המים
  • מופע מוסיקלי "שמים בארץ"
  • סיור בבית הבד באטליון

מהלך הסיור:

נחל את יומנו בנסיעה צפונה לכוון ציפורי, עם ההגעה נסייר במקום, "למה נקרא שמה ציפורי, שיושבת בראש ההר כצפור" (בבלי,מגילה ו,ע"א).
ציפורי, עיר עתיקה בלב הגליל התחתון בה התקיימה התיישבות יהודית מפוארת מימי החשמונאים ועד המאה ה-5 לספירה, כאן פעלו ראשי המשנה, וכאן מושבו של  רבי יהודה הנשיא  שחתם וערך את המשנה.

נהלך בין האתרים ומרחבי של העיר העתיקה, נראה ונבקר ב:פסיפס הנילוס המתאר את חגיגות הנילוס במצרים, בית הכנסת העתיק בו רצפת פסיפס מרהיבה מהמאה ה 5, בית דיוניסוס הוא בית מידות מרשים מהתקופה הרומית, התיאטרון הרומי, בתי מגורים ומקוואות מתקופת בית שני.

נעלה למצודה שעברה גלגולים רומית/צלבנית/טורקית והיום משמשת כמוזיאון לממצאים באתר. לא נפסח על מערכת המים המרשימה ששמשה את תושבי העיר הקדומה. בתום הסיור נערוך הפסקת צהריים ובסיומה נמשיך להררית דרך רכס יודפת, בדרכנו ניבט לעיננו נופו המרהיב של הגליל התחתון, הים ורכס הכרמל, עמק זבולון, נסיעה קסומה בין שני עמקים גדולים בקעת בית נטופה ובקעת סכנין.

בהררית שהינו יישוב מיוחד מסוגו שתושביו כולם צמחונים ,לא מעשנים ומודטים, נפגוש את ניקו אמן-מוסיקאי, יוצר מוסיקת עולם משובחת ונשתתף במופע מוסיקלי "שמים בארץ" היוצר אווירה מרגיעה ונוגעת בעזרת צלילים ומקצבים מיוחדים. בסיום הביקור נמשיך לסיור בבית הבד באבטליון שם נוכל לראות ולחוות מקרוב טפח מעולם שמן הזית.

נשוב לאוטובוס ולאחר חוויה עשירה ומרתקת נצא לדרך חזרה, הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 21:00.


ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form