מספר טלפון
03-6374000
"מפגשים" – תרבות ומורשת הבדואים בנגב (ISB)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

מה אנחנו יודעים על המסורת הבדואית? נוודים פטריארכליים? סוחרים בשוק של באר שבע? לוחמים אמיצים בצה״ל? זה מעט מידי ולעיתים מוטעה ובקושי, אם בכלל, מייצג את המציאות. בטיול בנגב נתוודע לפיתוח האורבני, ההשכלה הגבוהה, האמנציפציה של המגזר הנשי מעסיקים את החברה הזו. העולם משתנה והעדה הבדואית לא נשארת מאחור... ביום סיור זה אנחנו נחשף באופן בלתי אמצעי במפגשים אישים עם האנשים והנשים שמשמרים את המסורות מחד ומשנים את המציאות מאידך בשילובם בחברה העכשווית.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • תל שבע
  • בת המדבר
  • רקמת המדבר
  • העיירה הבדואית לקיה
  • העיירה הבדואית דריג'את
  • המערה שבהר
  • אירוח בבית בדואי
  • ארוחת צהריים בדואית

מהלך הסיור:

ונתחיל את יומנו בנסיעה דרומה לעיירה הבדואית "תל שבע" שם .נערוך מפגש קסום עם מרים אבו רקיק, בדואית מקומית בוגרת מנהל עסקים באוניברסיטה לונדונית, נשמע את סיפורה המופלא של "בת המדבר"
שידעה להפוך את צמחיית המרפא המסורתית לעסק מודרני משגשג. נמשיך לעיירה הבדואית "לקיה".
ב"לקיה" נערוך ביקור מרתק ב"רקמת המדבר", מקום שהוקם ע"י נשים בדואיות בראשותה של נעמה אסנע, שלמרות כל הקשיים ומסורת הנשים בחברה הבדואית הנוקשה, לקחו את גורלן בידן והקימו מפעל הנותן פרנסה ומשרה גאווה בליבותיהן של נשות העיירה.

בתום הביקור ניסע לעיירה הבדואית "דריג'את" הנחשבת לעיירה הקסומה והמשכילה מבין עיירות הבדואים בנגב. העיירה הוקמה במאה ה 17 ע"י פלאחים בדואים שהגיעו מאזור הר חברון. ניפגש עם ג'אבר שהקים את ה"מערה שבהר" (ג'אבר וביתו אמאל השתתפו לא מכבר בתכנית תחרות אתגר בישול בטלוויזיה). נתארח בביתו ונתכבד בארוחת צהרים בשרית.
בהמשך נערוך סיור ב"מערה שבהר", במהלכו נוכל לשמוע סיפורים אודות המקום בפרט והבדואים בנגב בכלל.

לאחר חוויה תרבותית עשירה ומרתקת נעשה את דרכינו חזרה, הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 21:00.ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form