מספר טלפון
03-6374000
טיול אל שפלת יהודה - מערות מנזר ויקב (ISG)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

האסוציאציה הראשונה שעולה לראשנו במחשבה על נסיעה בשפלת יהודה מתמקדת בכביש ועומסי התנועה ומסתבר שנושא זה אינו חדש באזור זה, מזה כ-3000 שנים האזור המחבר בין המדבר בדרום, ההר במזרח והים במערב ומהווה צומת ״סואן״ של מפגש תרבויות. הצבאות של הפרעונים והיוונים, האדומים והמכבים, הרומאים והביזנטים, הפאטימים, הצלבנים והעות׳מנים השאירו את חותמם לנו המטיילים להתרשם בטיול בנגב, העיר מרשה ומערות בית גוברין, המנזרים המרוחקים מן העין וכמובן ההתיישבות הישראלית שמחדשת את החקלאות ותרבות הכרמים העתיקה מחד ומקדמת תעשיית על מאידך.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • מנזר בית גימאל
  • מצפה משואה
  • מערות בית גוברין
  • תל מרשב
  • ביקור ביקב ברקן

מהלך הסיור:

נתחיל את יומנו בנסיעה לכוון שפלת יהודה דרך מושבי השפלה ,בית שמש ובית ג'ימאל. נבקר במנזר בית ג'ימאל. שעל פי המסורת הנוצרית כאן קבור רבן גמליאל הלא הוא נכדו של הילל הזקן שהיה גם מורה של פאולוס הקדוש. כנסייה מרהיבה עטורה ומקושטת באמנות מרהיבה ומפוארת.
אם יתאפשר נבקר גם בכנסיית העץ במנזר הנשים הסמוך ונפגוש נזירות שמתפרנסות ממכירת עבודות יד אותן הן מכינות במקום.נמשיך למצפה משואה, נסיעה דרך עמק האלה שם נערך קרב דוד וגוליית. נערוך תצפית מרהיבה לעבר מישור החוף ונספר על הגבולות המקומות והאתרים בעזרת ציטוטים מהתנ"ך. לקראת הצהריים נתחיל את סיורנו במערות השפלה המכונות מערות בית גוברין, (המערות חצובות בצורת קונוס ומכאן שמן).
במתחם הגן מערות רבות וביניהם מערות הפעמון, המערה הפולנית שבימי מלחמת העולם השנייה ביקרו וחרטו את בה שמם חיילים פולנים, מערת הקולומבריום ששימשה לגידול יונים, מערת בית הבד בה הפיקו שמן ואולי מכאן העלו לבית המקדש "שמן כתית למאור..", מערות מגורים ובורות מים, מהתקופה ההלניסטית ומערות המחוברות במעברים ושבילים תת קרקעיים. נערוך תצפית מראש תל מרשה.
הפסקת צהריים ולאחריה נמשיך לביקור ביקב ברקן שם נוכל להתרשם מתהליך ייצור היין ולטעום מהיין המשובח במקום.

בסיומו של יום הטיול נעשה את דרכינו חזרה, הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 20:30.


ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form