מספר טלפון
03-6374000
טיול לגליל - סיור מרתק בעקבות הסנהדרין בגליל (IGG)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

בית המקדש, שלושת הרגלים, ירושלים - זוהי המסורת היהודית הקלאסית. ולמרות זאת, טיול בגליל אשר מפגיש אותנו עם הגלות של הסנהדרין בגליל שנמשכה כארבע מאות שנים והוכיחה שהתרבות והמסורת אינן סטטיות ומתפתחות בהתאם למקום והזמן. טיולנו יתמקד באופן הפעילות ומאפייני הסנהדרין ומה היו מטרותיה, איך היא שמרה על הקהילה היהודית בצל הפגניות השולטת. וכמובן על ההישרדות של המסורת הדתית ללא האוטוריטה של בית המקדש והעדכון של רזי האמונה היהודית לאור ההגמוניה של התרבות הרומית הנוכרית, כפי שהשתקף במשנה שנערכה ע״י רבי יהודה הנשיא ובני דורו.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • אתר החפירות אושא העתיקה
  • הגן הלאומי ציפורי
  • "בית הנילוס"
  • הגן הלאומי בית שערים

מהלך הסיור:

נצא בנסיעה לכיוון יער קרית אתא, ניכנס לדרך הנוף ,נגיע ונסייר באתר החפירות המרשים של אושא העתיקה שהיוותה את תחנתה הראשונה של הסנהדרין בגליל שלאחר חורבן בית המקדש השני.
באתר אשר נחפר בשנים האחרונות ע"י רשות העתיקות ממצאים מרהיבים של תרבות חומרית משגשגת – בתי בד, גתות בקנה מידה תעשייתי ממש וכן הוכחות לנוכחות יהודית במקום. נתוודע לפרויקט שביל הסנהדרין ונחקור בשאלה האם אכן היה זה מקום מושבה של הסנהדרין.

מאושא נמשיך בנסיעה אל הגן הלאומי ציפורי בביקורינו באתר נפגוש עיר עשירה ומשגשגת מהתקופה הרומית.
נראה את "בית הנילוס" – מתחם פסיפסים מרהיב, נבין על שום מה קיבל המתחם את שמו המעניין. נעלה למצודה שבה יש מיצג על ההיסטוריה והממצאים מהאתר וכן תצפית מרהיבה של 360 מעלות על מרחבי הגליל התחתון.
ניכנס ל"וילה" – האם כאן היה ביתו של רבי יהודה הנשיא, וכיצד זה, גדול הדור של התקופה, בוחר לעזוב את ביתו אשר בבית שערים, לעבור להתגורר בעיר כה פגנית ודווקא כאן, לחתום את המשנה, נרד לביקור בבית הכנסת המפתיע והמעניין ומשם ניסע נסיעה קצרה למערכת המים המדהימה, שסיפקה את צורכי המים הרבים של העיר.

בתום הסיור נצא להפסקת צהריים ובסיומה נמשיך לסיור בגן לאומי בית שערים, כאן נפגוש מתחם קבורה עתיק ומעניין, ששכן בשולי היישוב העתיק בית שערים. נכיר מסורות קבורה בעת העתיקה וננסה לרדת לעומקן של שאלות הנוגעות לחייו ומותו של רבי יהודה הנשיא.
נסכם את מפעל חייו ומתוך כך נבין כיצד הפך המקום למשאת נפשם של יהודים רבים, להיקבר כאן לאחר מותם.

בסיום הטיול ולאחר חוויה עשירה ומרתקת נסע חזרה לנקודות האיסוף כאשר הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 21:30.

ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form