מספר טלפון
03-6374000
רכבת העמק המיתולוגית חוזרת - התוואי המזרחי (ITE)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

הן ארץ ישראל ההיסטורית והן המודרנית שזורות במערכת של דרכים וכבישים: דרך הים ודרך האבות, כביש 4 וכביש החוף, הדרך לירושלים ודרך בורמה, הדרכים חוצות את הארץ וממשיכות הלאה מעבר לגבול. אחד המפעלים הכבירים של התחבורה באזור היה הרכבת החידג׳אזית המחברת בין דמשק למדינה. אחד מנתיביה חיבר את צפון ארץ א״י לבירה הסורית. תנועת הרכבות נמשכה עד לשנות ה-40 ולצידה התפתח ישוב משגשג שהותיר אחריו סיפור מרתק של חיי האדם. בטיול לגליל ולעמק עפולה נתוודע לסיפור של גבורה ועבודת הכפיים, אהבות ויצירה של התרבות החדשנית וללא ספק, המסירות האין סופית לרעיון בניית החברה החדשה ב״אלטנוילנד״.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • מתחם התחנה החדש
  • טיילת גאון הירדן
  • ג'סר אל-מג'מע
  • גשר הרכבת
  • מפעל תחנת הכוח

מהלך הסיור:

נתחיל את יומנו בנסיעה לביקור במתחם התחנה החדש בתחנת הרכבת המיתולוגית בעפולה.
בתחנה זו שוקמו ושופצו מבני התחנה ההיסטוריים. על פי חזונו של ריכרד קאופמן, מתכנן העיר הידוע. עפולה אמורה הייתה לשמש כעיר הבירה של היישוב היהודי בא"י ותחנת הרכבת הייתה אמורה להיות מרכז העיר כמו בערים אירופאיות. אנו נצא לטיול קצרצר בעקבות החלום ושיברו.
לאחר הפסקת בוקר קצרה נמשיך בנסיעה  ונחלוף על פני תחנות הרכבת של כפר יחזקאל, בית השיטה (שאטה) ובית שאן ונרד לטיול קצר בטיילת גאון הירדן השייכת לחצר גשר הישנה. נצפה בג'סר אל-מג'מע (גשר המפגש בין הירדן והירמוך), גשר הכביש המנדטורי וגשר הרכבת עליו מונחים היום קרונות מקוריים של הרכבת אשר נמצאו זרוקים בקרבת מקום.

לאחר הפסקת צהריים נמשיך בנסיעה לאזור נהריים, בדרכינו נוכל לראות את גשרי הרכבת שחוצים את נחל יששכר ונחל תבור. נעצור לתצפית על אי השלום. ועל מפעל תחנת הכוח בנהריים ותחנת הרכבת המיוחדת שנבנתה לרווחתם של העובדים בתחנת הכוח ההידרואלקטרית. נצפה גם בגשר הרכבת אשר פוצץ במהלך מלחמת העצמאות.

*התמונות באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בירשאל.


נמשיך בנסיעה לאורך תוואי הרכבת עד תחנת הרכבת בצמח, ונבין למה הותקן בתחנה זו מסובב קטרים (חוגת רכבות) בתקופת המנדט הבריטי. במידה והזמן יאפשר נעלה לכיוון גשרי הירמוך אשר אחד מהם פוצץ בליל הגשרים ואף נצפה בתחנת הרכבת המזרחית ביותר בתחומי מדינת ישראל.
במידת האפשר נעלה לתצפית על אזור הירמוך מתצפית ביתניה עלית. לאחר יום מרתק ועשיר בחוויות נעשה את דרכינו חזרה, הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 21:00.

ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form