מספר טלפון
03-6374000
רכבת העמק המיתולוגית חוזרת - התוואי המערבי (ITW)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

הן ארץ ישראל ההיסטורית והן המודרנית שזורות במערכת של דרכים וכבישים: דרך הים ודרך האבות, כביש 4 וכביש החוף, הדרך לירושלים וכביש בורמה, הדרכים חוצות את הארץ וממשיכות הלאה מעבר לגבול. אחד המפעלים הכבירים של התחבורה באזור היה הרכבת החידג׳אזית המחברת בין דמשק למדינה. אחד מנתיביה חיבר את צפון ארץ א״י לבירה הסורית. תנועת הרכבות נמשכה עד לשנות ה-40 ולצידה התפתח ישוב משגשג שהותיר אחריו סיפור מרתק של חיי האדם. בטיול לגליל ולעמק עפולה נתוודע לסיפור של גבורה ועבודת הכפיים, אהבות ויצירה של התרבות החדשנית וללא ספק, המסירות האין סופית לרעיון בניית החברה החדשה ב״אלטנוילנד״.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • אנדרטת בוני הרת
  • גשר נחל קישון
  • תחנת רכבת אלרואי
  • פארק הקטר
  • מוזיאון רכבת העמק
  • אתר ההנצחה לזכרו של ריכרד קאופמן
  • גבעות האלונים

מהלך הסיור:

נתחיל את סיורנו בתחנת הרכבת חיפה מזרח שם נבקר באנדרטת בוני הרת אשר נבנתה במקום בתחילת המאה ה-20.
לאחר הביקור באנדרטה נעלה על האוטובוס ונמשיך לכיוון צומת העמקים (צומת ג'למה) לביקור בגשר על נחל הקישון. זהו הגשר הראשון אשר נבנה לאורך התוואי והוא הגשר המרשים ביותר בחלקו המערבי של התוואי.

מכאן נמשיך לביקור בתחנת הרכבת אלרואי אשר עברה תהליך שימור על ידי תושבי המקום. כאן גם נצעד לטיול קצר במעיין אלרואי, התחנה הבאה: פארק הקטר בקריית חרושת. שם גם נשמע על ההיסטוריה המיוחדת של הקטר הניצב במקום.
מכאן נמשיך לביקור במוזיאון רכבת העמק אשר בתחנת הרכבת שבכפר יהושע (תל שמאם). במהלך הביקור נצפה גם בסרט המתעד את שנות הפעילות של הקו ותרומתו ליישוב העמקים הצפוניים.

*התמונות באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

לאחר הפסקת צהריים נבקר במרכז ההיסטורי של כפר יהושע (אחד מהיישובים הראשונים באזור), נצפה במגדל המים ההיסטורי והמיוחד, בעץ המכושף ובאתר ההנצחה לזכרו של האדריכל ומתכנן הערים הנודע ריכרד קאופמן, אשר תכנן עשרות רבות של יישובים ברחבי הארץ. 

בשעות אחר הצהרים נעלה לגבעות האלונים (גבעות שייך אברק) לתצפית יפה על עמק יזרעאל. כאן חי ופעל בשנות ה-30 של המאה הקודמת אלכסנדר זייד עד שנרצח על ידי בדואי משבט הטבאש. במקום בו נרצח נבנה גן זיכרון קטן ובראש הגבעה מונצח השומר רכוב על סוסו וצופה על העמק שלמרגלותיו.

לאחר יום מרתק ועשיר בחוויות נעשה את דרכינו חזרה, הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 21:00.

ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form