מספר טלפון
03-6374000

טיול מאורגן לצפון פולין והארצות הבלטיות ליטא, לטביה ואסטוניה

לארץ השבטים הבלטיים, מבצרי הצלבנים, שליטים דנים ופרוסים כולל: חצי פנסיון – 10 ארוחות ערב (WRT)
משך הטיול:
11 ימים, 10 לילות
להורדת התוכנית

לארץ השבטים הבלטיים, מבצרי הצלבנים, שליטים דנים ופרוסים, כולל: חצי פנסיון – 10 ארוחות ערב במסלול: ורשה-ציכוצ'ינק-טורון-מלבורק-גדנסק-אלבלונג-קובנה-טרקאי-וילנה-ריגה-סיגולדה-פרנו-טאלין *ביום האחרון הטיסה מטאלין לורשה בשעה 18:00 לערך טיול מקיף הכולל אתרים הסטורים ותרבותיים כלליים ויהודיים, נופים ואתרי טבע

חזרה

טיול מאורגן לצפון פולין והארצות הבלטיות - הקדמה

רבים מהמטיילים לפולין שואלים מה עם צפון פולין? מדוע אין טיולים לשם? הנה חברת פגסוס משיקה מסלול ייחודי לצפון פולין ולארצות הבלטיות.

אם תשאלו מדוע דווקא חיבור זה בין צפון פולין לארצות בלטיות. התשובה פשוטה: את האדמות לאורך חופי הים הבלטי בצפון פולין ובארצות הבלטיות יישבו שבטים שנקראו בלטים והיו שונים באופיים מהשבטים הסלווים שישבו את האזורים מסביב. מסדרי הצלבנים שהגיעו לאזור במאה 13 מיגרו או שעבדו את השבטים הבלטים והקימו ממלכת צלבנים שבירתה שכנה במבצר מלבורק המדהים בו נבקר. בהשפעת תהליכי חילון של המסדרים הוקמה מדינה חדשה - פרוסיה שהתקיימה עד סוף מלחמת העולם השנייה. צפונית לפרוסיה התגבשו המדינות הבלטיות: ליטא, לאטביה ואסטוניה שנשלטו בתקופות שונות ע"י דנים, גרמנים, פולנים ורוסים. כל השליטים השאירו את חותמם על התרבות ואופי תושבי מדינות אילו. בכולן יש מיעוט גדול של רוסים שהגיעו עם הכיבוש הרוסי והסובייטי. במסגרת הסיור נטייל בערים גרמניות של פעם ובערי הבירה בעלי אופי וארכיטקטורה ייחודיים. טורון- פעם עיר גרמנית, מקום הולדתו של קופרניקוס, גדאנסק- פאר ערי האנזה, מקום מושבם של סוחרים עמידים, וילנה - המעודנת והיהודית, ריגה - תוססת ומפוארת עם אין ספור בנייני ארט- נובו של מיכאל איזנשטיין ואחרים וטאלין- הנראית כעיר מהאגדות הקדומות על חומתה ומגדליה העתיקים. בכולן שזור הפרק היהודי. בל נשכח את אתרי הנופש בהם נבקר דוגמת צ'חוצ'ינק המפורסמת במכון היוד לצורכי בריאות, פרנו השוכנת לחוף הים הבלטי. נבקר באתרי טבע נפלאים דוגמת אגמים מזוריים, נשוט בתעלה מיוחדת במינה, אחת ויחידה, תעלת אלבלונג-אוסטרודה, נרד לחוף הים הבלטי הקר שלחופיו נפלטים ענברים ונסייר בסיגולדה שמהווה פארק לאומי של לאטביה .

כל אלו ועוד מרכיבים את הטיול המאורגן של חברת פגסוס לצפון פולין ולארצות הבלטיות. טיול מיוחד במינו לתרבות, לאתרי טבע ולהיסטוריה דרמטית.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול

 • וארשה: סיור עיר
 • צ'חוצ'ינק: סיור בעיר נופש ובאתר טיפול ביוד
 • טורון: סיור לאורך חומות העיר ובמרכזה, ביקור בביתו של קופרניקוס
 • מלבורק: ביקור במבצר הצלבני
 • גדנסק: סיור במרכז העיר, ביקור בית העירייה (או בבית ארטוס), סיור באתר וסטרפלאטה ומספנות "סולידאריות"
 • אלבלונג והאזור: שייט בתעלת אלבלונג – אוסטרודה. ביקור בכנסיית סבייטה ליפקה ובמאורת הזאבים, סיור פנורמי באגמים המזוריים
 • קובנה:סיור בעיר
 • טרקאי: רובע הקראי, ביקור במבצר על האגם
 • וילנה: תצפית על העיר, הכיכר, קתדרלה, הרובע העתיק, אתרים יהודיים
 • בדרך בין וילנה לריגה: גבעת הצלבים, ארמון רונדלה כולל ביקור בגנים
 • ריגה: סיור בעיר העתיקה, בבאזר המרכזי ובאזור בניני אר-נובו
 • סיגולדה: ביקור במבצר ובגן שירי עם
 • פארנו: אתר הריביירה
 • טאלין: סיור בעיר העליונה ובעיר התחתונה, ביקור בבית בירה כולל טעימות

מטיילים יקרים-בדקו הפרטים היטב מול תוכניות של מס' חברות מתחרות בהן יתכן ויש חצאי ימים חופשיים – וכן יותר זמן פנוי / פחות כניסות וביקורים בתשלום בפערים שמגיעים לסכומים גבוהים אותם יתכן והמדריך של החברה האחרת יציע בתשלום נוסף. לכן, מה שנראה בהתחלה זול הוא בסופו של דבר מחיר מאד יקר – זכרו זאת!

מסלול הטיול לפי ימים

יום 1: תל אביב - וארשה - צ'חוצ'ינק - טורון

נטוס לוארשה בטיסת בוקר של חברת התעופה "לוט". אחרי סידורים ראשונים בשדה התעופה נחל את טיולינו בסיור עיר פנורמי בורשה, בירת פולין, שיעבור דרך העיר החדשה ואיזור הגטו לשעבר ומסביב לעיר והעתיקה. נמשיך לכוון צפון מערב לעיירת הנופש המפורסמת צ'חוצ'ינק. נטייל בעיירה וננשום אוויר רווי יוד באתר הייחודי שנמצא בה. משם ניסע לאחת מערי האנזה - טורון המוקפת חומה, מקום הולדתו של קופרניקוס ומפורסמת בדובשניות מיוחדות. בהגעה נתחיל בסיור ראשוני ונסייר לאורך חומותיה ובסמטאותיה של העיר. ארוחת ערב ולינה במלון בטורון.

טיול מאורגן לצפון פולין והארצות הבלטיות יום 2: טורון – מלבורק - גדנסק

לאחר ארוחת הבוקר נבקר בביתו של קופרניקוס (באם סגור נבקר במוזאון ההיסטוריה של טורון). לאחר סיום הביקור נצפין לכיוון גדנסק. בדרך נבקר במבצר הצלבני מלבורק, מבצר מדהים שהיה מקום מושבו של אב המסדר הצלבני הטאוטוני. זהו המבצר הגדול ביותר באירופה של המסדר הצלבני הטאוטוני. צלבנים אשר הוזמנו ע"י הנסיכים הבלטים לנצר את השבטים הפגאניים. נבקר במבצר הענק ונלמד את קורותיו, ומשם נגיע לגדנסק. באם הזמן יאפשר נערוך סיור ראשוני בעיר. העברה למלון באזור לארוחת ערב באזור גדנסק.
בערב נצא למרכז העיר של גדנסק. חזרה למלון ללינה.

יום 3: גדנסק - אלבלונג

היום מוקדש כולו לסיור בגדנסק. אחת מערי הנמל המפורסמות בעולם. עיר בורגנית מפוארת ונחשקת ע"י רבים. לכן אין זה מופלא שהתרחשו סביבה מאבקים רבים. נבקר בעיר העתיקה שקמה מהריסותיה אחרי מלחמת העולם השניה. נבקר בבית העירייה העתיק של גדנסק אשר כיום משמש כמוזיאון (או שנבקר ב"בית ארטוס" שהיה לשכת המסחר של סוחרי גדנסק). אחר הצהרים ניסע לאזור וסטרפלטה שם החלה מלחמת העולם השנייה. משם ניסע לאזור המספנות. נראה את האנדרטה לזכר עובדי המספנות ונשמע את תולדות היווסדות ארגון הפועלים המפורסם סולידאריות. נסייר באזור אתר הדואר, ונלמד את תולדות העיר. לקראת ערב נסע לעיר אלבלונג לארוחת ערב ולינה.

טיול מאורגן לצפון פולין והארצות הבלטיות

יום 4: אלבלונג – שייט בתעלה אלבלונג – אוסטרודה - מאורת הזאבים – אזור מאזוריה/ ביאליסטוק*

את היום נקדיש לטיול באזור האגמים המאזוריים, פעם חלק מפרוסיה המזרחית. השכם בבוקר נעלה על ספינה שתשיט אותנו בין אגמים לאורך תעלה מיוחדת במינה, תעלת אלבלונג-אוסטרודה. בדרך למאורת הזאבים נבקר בכנסיה היפהפייה סביטה ליפקה (התרזה הקדושה) ובה אורגן מדהים. נבקר במאורת הזאבים, מקום מושבו של היטלר רוב תקופת המלחמה. במקום זה התבצע ניסיון ההתנקשות המפורסם בהיטלר שלא צלח. דרך אגמים ניסע לאזור מאזוריה לארוחת ערב ולינה באזור מאזוריה או ביאליסטוק. 
* בטיולים היוצאים ב 09/7/24  וב  14/8/24 הלינה תהיה בביאליסטוק.

יום 5: אזור מאזוריה/ביאליסטוק – קובנה - וילנה

היום נחצה את הגבול מפולין לליטא. ניסע צפון מזרחה לעבר הגבול לכוון קובנה, בירת ליטא בתקופה שבין המלחמות. נערוך תצפית על העיר, נסייר במרכז העיר העתיקה של קובנה, נספר על הסופר אברהם מאפו שרחוב נקרא על שמו כתב את הרומן העברי הראשון "אהבת ציון", על פי נופיה של העיר למרות שדיבר על ירושלים. נראה את בית הספר שבו למדה לאה גולדברג, נשמע על ד"ר לודוויג זמנהוף שהקים תנועה לשפת דיבור בינלאומית האספרנטו וקיים רחוב על שמו. ניסע בכביש המהיר בכיוון דרום מזרח, לווילנה לארוחת ערב ולינה.

טיול מאורגן לצפון פולין והארצות הבלטיות

יום 6: וילנה – אתר פונאר - טרקאי - וילנה

יום זה מוקדש כולו לירושלים דה ליטא, הרי היא וילנה, בירת ליטא. עיר חשובה מאד בהיסטוריה היהודית. בה חי ופעל הגאון מוילנה, נפוליון הקים כאן את מטהו לקראת פלישתו לרוסיה, מונטפיורי ביקר בעיר בדרכו למפגש עם השר הרוסי פלווה. כאן הוקמה מפלגת הבונד 1897, הרצל ביקר כאן לפני הקונגרס הציוני הרביעי. יהודים היוו יותר מ-30% מתושבי העיר בתקופה בין שתי מלחמות העולם. נתחיל את הסיור בעלייה עם האוטובוס לתצפית יפהפיה על העיר ומשם נרד לכוון העיר העתיקה. נטייל ברחוב הראשי עד לאוסטרה ברמה (שער השחר המפורסם) ומשם לאוניברסיטה ולרובע יהודי. אולי נספיק לטעום קציצות צפלינים כנהוג בליטא. נבקר בבית הכנסת (במידה ואפשרי), באזור הרובע ובאזור הגטו. אחר הצהרים ניסע לאתר פונאר, מקום השמדתם של יהודי וילנה. נמשיך לעיירה טרקאי שבה שוכנת קהילה קראית בולטת שהובאה למקום מחצי האי קרים ע"י הנסיך ויטאוטאס. נשמע את סיפורה של הקהילה, נסייר ברחוב הקראים בו שוכנים בתיהם בעלי צורה אופיינית ובמרכז הרחוב ממוקם בית כנסת קראי. בהמשך נבקר במבצר שנמצא על אי במרכז האגם. (בחודש אוקטובר ייתכן כי המבצר סגור לביקורים).  ארוחת ערב במסעדה מקומית בוילנה עם אווירה ייחודית לאזור. חזרה ללינה במלון.

יום 7: וילנה - שואלאי (גבעת הצלבים) - ארמון רונדלה כולל הגנים - ריגה

נצא את וילנה ונצפין לגבול לטביה. בדרך נעצור באתר מיוחד במינו, גבעת הצלבים שנמצאת ליד העיירה שאולאי (שבלי היהודית). נעבור את הגבול ללאטביה ונסייר בשני אתרים בדרך. נבקר בארמון רונדולה – ארמון בארוקי נפלא שנבנה עבור דוכס קורלנד. הביקור כולל ביקור בגנים הנפלאים. הארמון נבנה לפי תוכנית של האדריכל הרוסי ברטולומאו רסטרלי שהיה בין האדריכלים הבולטים בסגנון הבארוק ברוסיה במחצית השניה של המאה ה-18. לקראת ערב נגיע לריגה למלון לארוחת ערב ולינה.

טיול מאורגן לצפון פולין והארצות הבלטיות יום 8: ריגה

היום מוקדש כולו לסיור בבירת לאטביה, ריגה. נסייר בעיר העתיקה על בתיה המיוחדים, בנייני הגילדות הנפלאים והקתדרלות. נבקר בבזאר המרכזי השוכן בבנייני צפלינים. נמשיך לסיור ברובע היהודי ונבקר בבית הכנסת של יהודי ריגה (במידה ואפשרי) ומשם ניסע לרח' אלברט לחזות בבניינים מלאי דמיון שנבנו בתחילת המאה העשרים ע"י ארכיטקטים שונים בסגנון ארט נובו. אחר הצהריים נסע לסיור ביורמלה, עיירה הצמודה לריגה אשר פרוסה על חוף הים הצפוני. חזרה לריגה למלון לארוחת ערב ולינה.

 יום 9: ריגה - סיגולדה - פרנו - טאלין

נצא את ריגה ונצפין בנסיעה לכיוון סיגולדה, המכונה שוויצריה של לאטביה. נבקר במבצר ונראה את פארק עשירי העם. משם נצפין לאורכה של דרך הים הבלטי, נעבור את הגבול לאסטוניה ונגיע לפרנו, עיר נופש בחוף הים של אסטוניה. נטייל ברחובה הראשי של העיירה, נראה את בתי הנופש ואת חוף הים הבלטי. באם יתאפשר נטבול את רגלינו בים הלבן (הים הבלטי בשפת השבטים הבלטים). לקראת ערב נגיע למלון בטאלין לארוחת ערב ולינה. 

טיול מאורגן לצפון פולין והארצות הבלטיות

יום 10: טאלין - ביקור בבית בירה

יום זה מוקדש כולו לטאלין, עיר הבירה של אסטוניה. עיר יפהפייה שנבנתה בימי הביניים ולא השתנתה כלל. העיר כמו לקוחה מסיפורי אגדות עם מגדלים, חומות ושערים מסתוריים. נבקר בקרדיורג, פארק הנחשב ליפה ביותר בטאלין. בפארק נבנה ארמון הקיץ עבור המלכה קטרינה. נמשיך ונסע (או למחרת) אל עבר הכפר האולימפי של אולימפיאדת 1980 אשר נערכה במוסקבה. במקום זה נערכו תחרויות השייט באולימפיאדה (למוסקבה אין חוף ים). נמשיך את סיורנו בעיר העליונה טומפאה, לשם נגיע עם האוטובוס ומשם ננדוד רגלית בין בנייני השליטים שמשלו בעם האסטוני, כנסיית אלכסנדר נייבסקי ובניין הפרלמנט. נציץ על בתי העיר התחתית מלמעלה. נרד לעיר התחתונה בה התגוררו פשוטי העם. נסייר בסמטאות, בכיכר ובשווקים. לסיום הסיום נגיע לחוויה מעניינת ומיוחדת - נבקר בבית בירה מודרני ונטעם ממבחר הבירות שהעיר טאלין מציעה. חזרה למלון לארוחת ערב ולינה.

טיול מאורגן לצפון פולין והארצות הבלטיות

יום 11: טאלין – וארשה - תל אביב

לאחר ארוחת הבוקר נמשיך ונסייר בטאלין. נבקר בבית הכנסת החדש והמפואר של העיר (במידה ואפשרי, ייתכן כי נבקר בו ביום 10). אחר הצהריים ובכפוף לשעת הטיסה נעזוב את טאלין בטיסה לוארשה, שם נחליף לטיסה חזרה הביתה לשדה התעופה נתב"ג. הגעה בשעות הלילה המאוחרות.

 ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיסות וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום וזאת אף לאחר היציאה מהארץ.
 • חשוב להבהיר חד משמעית כי כל שינוי ו/או מחדל הקשור בחברת התעופה אינו מהווה עילה לתביעה כנגד חברת פגסוס והאחריות כולה היא על חברות התעופה. במקרה זה פגסוס תהיה פטורה מכל פיצוי בגין שינוי ו/או מחדל שכזה.
 • ביקור בבית כנסת במידה ואפשרי, מותנה באירועים, חגים יהודיים או שבת וחג.
 • בטיולים בסוף העונה, ייתכן כי לא יהיה אפשרי לבצע את השייט ביום 4, יינתן תחליף במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form