מספר טלפון
03-6374000
מסע בזמן לאתרי ההתיישבות ההיסטוריים במושבה חדרה בגבעת אולגה ובחוות חפצי בה ושפך נחל חדרה (ICH)
משך הטיול:
להורדת התוכנית

טיול לנחל חדרה וגבעת אולגה טומן בחובו אתרי התיישבות היסטוריים- ״הכשרת הישוב״, ״גאולת האדמות״, ה״מנוחה והנחלה״, ״דור המייסדים״, אולגה ויהושוע חנקין, משפחת אהרונסון, אבשלום פיינברג. כל אלה יחד וכל אחד לחוד (וכמובן רבים, רבים אחרים) הם פיסת ההיסטוריה של ארץ ישראל הקטנה ושל העולם החדש כולו. זוהי העדות לנחישות והתעוזה שתמיד (אבל תמיד!) זוכות להנצחה על דפי ההיסטוריה. כבר למעלה ממאה שנים תולדות ארץ ישראל וההתיישבות מועברים מסב לנכד ובונים את הבסיס האיתן להמשכה של הציונות ואהבת הארץ.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • גן המייסדים
  • ביקור בחאן ההיסטורי
  • ביקור בבית פיינברג
  • חוות חפצי בה
  • בית חנקין
  • פארק נחל חדרה
  • יער חדרה

מהלך הסיור:

נתחיל בנסיעה לכיוון השרון הצפוני. נעצור במרכז ההיסטורי של המושבה חדרה אשר כונתה בימים ההם "בירת השומרון".
נצא לטיול רגלי קצר בגן המייסדים. זהו הגן הראשון במושבה אשר הוקם בשנת 1911 על ידי אהרון אהרונסון. בשנת 1991 שוקם הגן ובליבו אנדרטה למייסדי המושבה.
נמשיך לסיור במרכז המושבה ונבקר בחאן ההיסטורי בו שוכן היום המוזיאון לתולדות חדרה, נצפה ובמידת האפשר נבקר בבית הספר הראשון במושבה- "אחד העם" ההיסטורי, מגדל המים ובתי ראשונים.
את הסיור נחתום בביקור בבית פיינברג, כאן חיה בעבר משפחת פיינברג וכאן גדל והתחנך אבשלום פיינברג אחד מראשיי מחתרת ניל"י.

מכאן ניסע לביקור בחוות חפצי בה, חווה חקלאית שנוסדה בשנת 1906 על הגדה הדרומית של נחל חדרה. חברת החשמל שחזרה את מבני החווה ההיסטוריים ואף דאגה לשמר את מתקני השאיבה המיוחדים שעל גדת הנחל.
לאחר הפסקת צהרים נצא לביקור הכולל בין השאר גם תצפית על תחנת הכוח אורות רבין. בשעות אחה"צ נחצה בנסיעה את כביש החוף כדי לצפות בבית חנקין אותו בנה יהושע חנקין על גבעת הכורכר הצופה לים לאשתו האהובה אולגה. נצפה גם בבית אחיו של חנקין (ואחותה של אולגה) ונשמע על התיישבות חוף מיוחדת זו ומהותה. את היום נחתום בביקור בפארק נחל חדרה המחודש. נלך בניחותא לאורך הנחל לכיוון שפת הים ואם יתמזל מזלנו נוכל לצפות בכרישים המגיעים לזרם מי הקירור החמים של תחנת הכוח. במידה ויתיר הזמן נבקר גם ביער חדרה. זהו יער האקליפטוסים הגדול בארץ (כחצי מיליון עצים) אשר ניטע במקום במטרה לייבש את הביצות, ניסיון שלא צלח.

לאחר יום מרתק נעשה את דרכינו חזרה, הגעה משוערת לנקודת האיסוף הראשונה היא 20:00
.

ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form