מספר טלפון
03-6374000
יום טיול לירושלים בעקבות האיסלאם ומקומו באחרית הימים (IJM)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

האסלאם פרץ אל התודעה העולמית כבזק. הדת המונותאיסטית השלישית בתרבויות התבל יוצאת מפיו של אדם אחד וראשיתה נקבע לשנת 622 לספירה. וכבר שבעים שנים (!) לאחר מכן, בראשית שנות ה-90 של המאה השביעית, מסתיימת הבניה של אחד מסימני ההיכר של הדת עד ימינו - ״כיפת הסלע״ באל -קודס הלא היא ירושלים. מאז ועד עכשיו, כבר כמעט 1350 שנים, מתנשאת כיפת הזהב מעל העיר התרומה של התרבות המוסלמית בירושלים ניכרת בכל. החל מסגנון ועיטורי הבניה שהופצו מכאן אל העולם המערבי וכלה באיזון הגיאופוליטי העדין בין המזרח למערב שמתקיים מאז קום ממלכת ירושלים הצלבנית. מסגד אל אקצה וכיפת הסלע, שער האריות ושער הרחמים, השווקים, המדרסות, בתי הקברות והסיבילים וכמובן הריח המשכר של הכנפה בשער השלשלת הינם חלק בלתי נפרד מאל קודס - ירושלים - ״העיר השלמה״.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • שער האשפות
  • כניסה להר הבית ולאתרים על הר הבית
  • הכותל המזרחי
  • הרובע המוסלמי
  • ביקור בשוק הכותנה
  • עלייה לגג השוק לתצפית

מהלך הסיור:

מנקודת האיסוף כמצוין למטה נסיעה לירושלים אל נקודת תחילת הטיול בעיר בשער האשפות. נמשיך וניכנס אל הר הבית* שם נוכל לראות את המבנים שעל הר הבית ובסביבתו (כיפת הסלע, מסגד אלאקצא, המוזיאון המוסלמי, מבנים על רחבת ההר) – המבנים הממלוכים ממערב ומצפון להר הבית. שמירה על הכללים הנהוגים בהר יפורטו לפני הכניסה.

בתום הסיור נצא משער השבטים (שער האריות) לכותל המזרחי לתצפית על הר הזיתים, נספר על חשיבותו לאיסלאם ועל מקומו באחרית הימים. נראה את מקום סינון העפר מהר הבית ואת חשיבותו למחקר בירושלים. נחזור לשער האריות ונמשיך לסיור ברובע המוסלמי. נצפה על מדרסת אל תנכיזייה, נספר על תנכיז ועל פועלו בירושלים. נראה סיביל יפהפה עם כתובת טורבה. נספר מי הם הממלוכים ופועלם בירושלים, נראה מבנים שבנו. נראה את חאן אל סולטן, מעין מלון שעמד לרשות הסוחרים, נבקר בשוק הכותנה, שהפך לשוק מקורה. נראה את מדרסת א-תשטמוריה הנקראת על שמו של האמיר תשטמור, המדרסה משמשת כמדרשה ללימודי האיסלאם. וחלקה כבית יתומים בניהול הואקף (נלמד על המושג ומתי התחיל). נתרשם מהבנייה הממלוכית המיוחדת שהשאירה את חותמה עד היום הזה. בהמשך סיורנו נראה את המסגד שעל יד בית הכנסת החורבה, מדוע יש מסגד בליבו של הרובע היהודי ? נספר את סיפור נפילתו של הרובע במלחמת השחרור, נעלה לגג השוק לתצפית על אתרי הר הזיתים והרבעים של העיר העתיקה.

נצא משער האשפות לתצפית על ארמון הנציב ועל הסילואן הוא כפר השילוח שיושב בעליית יהודי תימן במה שקרוי "אעלה בתמ"ר". תצפית על חומות העיר העתיקה, החומה הדרומית והחומה המזרחית.

בסיומו של יום עשיר בתרבות והיסטוריה מרתקת נשוב לאוטובוס לנסיעה חזרה לנקודת האיסוף הראשונה.

כללים לעלייה להר הבית:

  • יש להצטייד בתעודה מזהה.
  • המשטרה אוסרת על הכנסת חפצי קודש יהודיים (יש ארון לשמירת חפצים ללא אחריות)
  • על יהודים נאסרת הגישה לשירותים בהר הבית.
  • לבוש המכסה את רוב הגוף

ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form