מספר טלפון
03-6374000

חיפה - 3 ימים של חוויה יוצאת מהשגרה כדי לגרות חושים ולגלות סודות וסיפורים

הצלבנים, העותמנים, אפילו תקופת התנ"ך, כל אלו שזורים בתוך המבנים של עיר הבנויה על יסודות אהבת הזולת, טיול החושף מציאות אידאית (IHB)
משך הטיול:
3 ימים 2 לילות
להורדת התוכנית

שילוב של סיור עיר עם סיורים באזור מדרום ומצפון לחיפה כולל הכרמל. הנסיעה על כביש החוף, בין מבואות חיפה לעתלית חולפת בכמה רגעים ספורים. אולם, בבחינה ההיסטורית זה מעט מורכב יותר. הצלבנים, המוסלמים והבריטים הותירו כאן את חותמם שנראה בשטח עד היום. תקופת המעפילים גם היא מהווה נקודה חשובה ביותר בתולדות המדינה. נפלאות הטבע של הר הכרמל מרשימים ביותר, החל ממערות ששימשו למסתור לאורך התקופות ובחלקם אף נמצאו שרידים של האדם הקדמון וכלה במסורות הדתיות המתקשרות אל ההר. נקודות החמד המוסתרות בחורש עצי המחט והתצפיות המרהיבות ממרום האוניברסיטה ממחישות ביתר שאת את הייחודיות יוצאת הדופן של הטיול באזור המופלא הזה. זהו גם מסלול עירוני ברובו הבנוי בצורה שמאפשרת גם (לא להאמין) לילידי חיפה וחיפאים בנשמתם כדי להכיר את העיר וללמוד עליה המון דברים חדשים ומרתקים. העיר עכו מתהדרת בהיסטוריה רציפה של למעלה מ-3000 שנים ומוזכרת עוד במקורות של מצרים העתיקה. לאורך ההיסטוריה הייתה עכו בשליטה של הממלכות השונות ולאורך יום הסיורים אנו נחווה את האווירה המיוחדת של העיר ונשחזר את המהלכים ההיסטוריים שהיו בה.

חיפה - 3 ימים של חוויה יוצאת מהשגרה כדי לגרות חושים ולגלות סודות וסיפורים

הקדמה

שילוב של סיור עיר עם סיורים באזור מדרום ומצפון לחיפה כולל הכרמל. הנסיעה על כביש החוף, בין מבואות חיפה לעתלית חולפת בכמה רגעים ספורים. אולם, בבחינה ההיסטורית זה מעט מורכב יותר. הצלבנים, המוסלמים והבריטים הותירו כאן את חותמם שנראה בשטח עד היום. תקופת המעפילים גם היא מהווה נקודה חשובה ביותר בתולדות המדינה.
נפלאות הטבע של הר הכרמל מרשימים ביותר, החל ממערות ששימשו למסתור לאורך התקופות ובחלקם אף נמצאו שרידים של האדם הקדמון וכלה במסורות הדתיות המתקשרות אל ההר.
נקודות החמד המוסתרות בחורש עצי המחט והתצפיות המרהיבות ממרום האוניברסיטה ממחישות ביתר שאת את הייחודיות יוצאת הדופן של הטיול באזור המופלא הזה. זהו גם מסלול עירוני ברובו הבנוי בצורה שמאפשרת גם (לא להאמין) לילידי חיפה וחיפאים בנשמתם כדי להכיר את העיר וללמוד עליה המון דברים חדשים ומרתקים.
העיר עכו מתהדרת בהיסטוריה רציפה של למעלה מ 3000 שנים ומוזכרת עוד במקורות של מצרים העתיקה. לאורך ההיסטוריה הייתה עכו בשליטה של הממלכות השונות ולאורך יום הסיורים אנו נחווה את האווירה המיוחדת של העיר ונשחזר את המהלכים ההיסטוריים שהיו בה.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

 • חורשת לימור
 • המצבר הצלבני
 • מערת האצבע
 • מוזיאון הכט
 • צפייה בסרט באורך מלא עם קפה ומאפה
 • שכונת הדר
 • שכונת ואדי סאליב
 • כנסיית בית החסד
 • מסלול הליכה בואדי שיח
 • כנסייה כרמליטית
 • מפגש עם ראשי העדה האחמדית
 • הגנים הבאהים
 • מצודת המסדר ההוסטלרי הצלבני
 • המנהרה הסודית
 • בחמאם אל באשה
 • החומות של הסראייה
 • ובית הכלא העירוני
 • מסגד אל ג'זאר
 • עלייה לחומה הצפונית של העיר עכו
 • סיור דרך סימטאות עכו
 • כנסיית סנט ג'ורג' היוונית האורתודוקסית
 • המנהרות התת קרקעיות
 • שוק עכו

אנו ממליצים ומציעים כי תבדקו המסלול של פגסוס היטב מול תוכניות של חברות מתחרות בהן יש חצאי ימים חופשיים לפעמים אף יותר - יותר זמן פנוי / פחות כניסות וביקורים בתשלום בפערים שמגיעים בסה"כ לסכומים גבוהים אותם בודאי יציע המדריך של החברה האחרת בתשלום נוסף - לכן, מה שנראה בהתחלה זול הוא בסופו של דבר מחיר מאד יקר - זכרו זאת.

מסלול הטיול לפי ימים

יום 1: הכרמל וחופו, צלבנים והרבה ירוק:

נתחיל את טיולינו בנסיעה אל חורשת לימור אשר בעתלית ונצא למסלול הליכה קצר הכוללת את התצפית הטובה ביותר אל המבצר הצלבני המסתורי שנמצא בתוך בסיס השייטת. השנה מציינים ההיסטוריונים 800 שנה לבנייתו של מבצר דסטרואה האדיר שמעולם לא היה מסתורי יותר.
כקילומטר של מסלול הליכה מעגלי ונוח עם עליה מזערית. מתאים לכל גיל.

נמשיך אל בית העלמין הצלבני בעתלית שבו קבורים מאות צלבנים ועולי רגל שפקדו את האזור בזמן ממלכת הצלבנים השניה ונשמע סיפורים מרתקים על מסעות צלב, אבירים ונסיכות בטירות מבוצרות.
ממש מעל כלא שש מסתתר עוד סיפור מרתק ובלתי ידוע, סיפורו של משה לזרוביץ' וכלא שש בתקופת המנדט הבריטי. נמשיך במסלול הליכה מחניון אורן אל עין הוד דרך מערת אצבע הארוכה והאפלה אליה ניכנס עם פנסים ואם לא דרקונים, בוודאי נראה עטלפים.

לאחר סיור קצר בכפר האומנים עין הוד, נצא להפסקת צהריים ובסיומה נעלה לראש הכרמל בכביש בית אורן הידוע והחביב על כל חיפאי ונשים פעמנו אל אוניברסיטת חיפה לתצפית פנורמית עוצרת נשימה ונצא לסיור מרתק במוזיאון הכט שזוכה לתהילה רבה בארץ ובחו"ל בשל עושר הממצאים המדהים שבו, תחלופת התצוגות ואופן ההצגה.
בסיומו של יום מרתק זה בתום הסיור נגיע למלוננו להתארגנות בחדרים.

יום 2: חיפה, עיר עם עתיד:

לאחר ארוחת הבוקר נתחיל את היום עם סרט (באורך מלא) ביחד עם קפה ומאפה באחד הפאבים על ציר מוריה.
בסיומו נצא בדרכנו אל נתיב אלף המדרגות המפורסם היורד מן הכרמל אל העיר התחתית. נרד בזהירות כ 850 מדרגות בהן נחבאים המון נופים, מבנים מעניינים, נופים משגעים וסיפורים. מתי נבנה הטכניון הישן, ומדוע דווקא שם? איפה היה הבית הראשון על הכרמל והיכן בנה הנשיא הראשון חיים ויצמן, בית לאימו היקרה? 

נעבור בשכונות הדר וואדי סאליב שם נשמע על המרד העדתי הראשון בישראל. להפסקת הצהריים שלנו נעצור בעיר התחתית של חיפה למקדש לחובבי האוכל המזרחי. בתום ההפסקה נבקר בכנסיית בית החסד ונשמע את סיפורם המרתק של כאמל שחאדה ואשתו אגנס הידועים בתור 'המלאכים של האסירים'.

לאחר האוכל נצא במסלול הליכה יפה ומרענן בואדי שיח אל מעיין צלול ושרידים מרשימים של כנסיה כרמליטית. לא זו המפורסמת, עתיקה ומסתורית הרבה יותר.
נמשיך ונפגוש את ראשי ונכבדי העדה האחמדית שיטיפו לנו בחיוך מסרים של שלום, אחווה ורעות... לבוש צנוע.
בסיומו של יום מרתק זה נחזור למלון. 

*צילום ישראל זלר

יום 3: תרבות היסטוריה ושווקים בעכו:

לאחר ארוחת הבוקר נצא לעכו ועם ההגעה לעיר נחל את סיורנו בגנים הבהאים שם התגורר בשנותיו האחרונות הנביא המייסד של הדת הבהאית. מאמיניו, פיתחו גנים מטופחים סביב המקדש, יופי ואסתטיקה נדירה ונהדרת משרים על הנוכחים נועם שלווה ורוגע. בהתאם לאישור של מפעילי המתחם נוכל להכנס אל מקדש התפילה המרכזי ולהתרשם מהמראה הצנוע ביותר שלו.
בתום הביקור, נמשיך למתחם הארכיאולוגי של מצודת המסדר ההוסטלרי הצלבני. המתחם מהמאה ה12 ונתגלה בטעות במחצית השניה של המאה הקודמת. נסייר באולמות האבירים ששימשו לקליטה ואכלוס צליינים רבים, באולמות אחסון מזון, מתחם השינה. נעבור בחצר הפנימית אשר שימשה לאימונים, תפילות וחיי החברה של המסדר, את מתחם ההוספטלרי נעזוב דרך המנהרה הסודית המובילה אל מחוץ החומות של המצודה.

עם צאתנו מן המצודה, בדרכי המסתור, נעלה באיזור הבאזר הטורקי. השוק שחלש על כל מרכז העיר העתיקה בלט בחאנים הגדולים וכמובן בחמאם אל באשה המפואר, נכנס לביקור בחמאם שם נצפה בסרטון שמציג את פועלו ותולדותיו. נמשיך בסיור בסימטאות העיר ונראה את החומות של הסראייה ובית הכלא העירוני שנפרצו ע״י חיילי המחתרות במאי 1947.

אחד המבנים המרשימים ביותר של עכו, ללא ספק, מסגד אל ג׳זאר, על פי המסורת המוסלמית שומר המקום על שערת מזקנו של הנביא מוחמד. אנחנו נראה את המסגד ואם הרשות המקומית תאשר לנו, נוכל לעלות ולבקר בחצרו של המסגד, להתרשם מאופן הבנייה המסיבי ומהמערך העיטורי המיוחד הן לתקופה ולמקום.
משם נמשיך ונעלה אל החומה הצפונית של העיר. החומות נבנו וחודשו מספר רב של פעמים בתוואים שונים. נראה את החפיר העצום ושתי החומות המקבילות. נמשיך בסיור דרך הסמטאות אל השוק הטוב והמוכר של עכו העתיקה.

נחלוף על פני הרוכלים והמסעדות  בדרכנו אל בית הכנסת של רמח״ל (רבי משה חיים לוצטו), משכיל, איש אשכולות המוכר כאיש המסורת היהודית והקבלה. אם הזמן והמקום יאפשרו לנו נכנס ונתרשם מבית הכנסת העתיק. אחרי הביקור בבית הכנסת נמשיך בהליכה הנינוחה בסמטאות השוק אל כנסיית סנט ג׳ורג׳ היוונית האורתודוקסית ובמידת האפשר נבקר בה גם. בתום הביקורים באיזור השוק, אנחנו נמצא בנקודה בה נפגשו שלושה מתוך הארבעה הרובעים ההיסטוריים של העיר. נקודת המפגש בין הרובע הפיזאני (Pisa) - ג׳ינובזי (Genova) והטמפלרי (Templar). כאן נמצא הפתח דרכו נכנס אל המנהרות התת קרקעיות של התקופה הצלבנית שנתגלו לראשונה רק בתחילת שנות ה 90. אנחנו נעבור במנהרה ששוקמה באופן יוצא מן הכלל ונוח למבקרים. מערכת המנהרות חיברו בעבר בין הארמון המבוצר הצלבני שבתוך העיר לבין הנמל העתיק שמחוץ לחומות. אחרי מנוחה קצרה אל מול הנוף לים הפתוח נעלה שוב על החומות של העיר ונצעד חזרה אל שער העיר.

נמשיך פנימה חזרה אל השוק העירוני שהוא מאז ומעולם הלב הפועם של העיר. בדרך נחלוף על כיכר השעון, האח של הכיכר ביפו, הניצב לצד החאן אל עומדאן המפואר. נמשיך עוד פנימה אל השוק. הפעם הזמן לרשותנו. נעצור נתבונן, נריח ונבחן את הסחורה הטרייה והחומוס הטעים ביותר בכל האזור.

בסיומו של יום עשיר זה נשים את פעמינו חזרה אל נקודת הסיום היא נקודת האיסוף מבוקר היום הראשון לטיול מרתק זה.

ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form