מספר טלפון
03-6374000

סיור בירושלים-העיר שמחוץ לחומות

סיור בירושלים-העיר שמחוץ לחומות (IJN)
משך הטיול:
יום טיול
להורדת התוכנית

אלפי שנים הייתה ירושלים סגורה מאחורי חומות שהגנו על תושביה ומנהיגי מפני פשיטות וניסיונות כיבוש רבים שחלקם אף צלחו. עוד במאה ה 19 כל שהייה מחוץ לחומות בשעות הערב והחשכה נחשבה למסוכנת וכל תושבי העיר נסגרו מאחורי החומות לעת ערב, בני כל הדתות יחדיו, זאת עד שהגיעו בעלי חזון שאט אט ובעקשנות והתמדה הקימו ובנו את ירושלים שמחוץ לחומות, שכונות בהן גרו בתחילה האמיצים שבתושבי ירושלים ובסופו של דבר אפשרו לעיר להתפתח ולהפוך לעיר בעלת היסטוריה עשירה אך גם עיר שעסוקה בבנייה, התחדשות והעמקת האופי הייחודי שלה.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

  • שכונת "משכנות שאננים" ושכונת "ימין משה"
  • רחוב דוד
  • מלון המלך דוד
  • בניין ימק"א
  • שוק מחנה יהודה
  • שכונת "נחלאות"
  • מגרש הרוסים

מהלך הסיור:

עם ההגעה לעיר נחל את סיורנו בשכונת "משכנות שאננים" ובשכונת "ימין משה" ,שהוקמו במאה 19 כשכונות היהודיות הראשונות מחוץ לחומות העיר, נספר את סיפור הקמתן והתהפוכות הרבות שעברו עד שקיבלו את צביונן העכשווי כשכונות אקדמאים, אנשי רוח  ואמנים , נראה את תחנת הרוח שבמקום ונתרשם ממיקומן והנוף הייחודי הנשקף מהן אל עבר העיר העתיקה ועמק קידרון. נמשיך בסיורנו לרחוב דוד שם נמצאים מבנים ארכיטקטוניים מרכזיים של ירושלים מחוץ לחומות כגון מלון המלך דוד המהווה חלק מההיסטוריה המודרנית של העיר ושימש גם במפקדת כוחות השיטור הבריטים בארץ ישראל טרם הקמת המדינה, נראה את בניין ימק"א ההיסטורי, שנחשב לאחד מבנייני ימק"א היפים בעולם. נמשיך את דרכנו אל עבר שוק מחנה יהודה, נספר את סיפור הקמתו  ונרגיש את אופיו המיוחד כאחד הלבבות הפועמים של העיר , נעצור בשוק לצהריים ולאחריה נמשיך לסיור מרתק בשכונות הסובבות אותו הידועות בכינוי "נחלאות", שם נכיר פן נוסף של סיפור ההתיישבות המודרנית מחוץ לחומות בירושלים. בתום הסיור נמשיך לביקור במתחם מגרש הרוסים שהוקם על ידי רוסיה הצארית ועד לאחרונה עמד במוקד התדיינות מול שלטונות רוסיה בנוגע לזכויות הבעלות עליו. בתום הביקור ובסיומו של יום מרתק בו למדנו להכיר את ירושלים שמחוץ לחומות נחזור לאוטובוס ומשם לנקודות האיסוף הראשונות.

ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form