מספר טלפון
03-6374000

טיול מרתק בנגב בין תרבות הבדואים, דרך הבשמים והמכתשים המרהיבים

3 ימי סיורים בנגב המופלא, מורשת הבדואים ומכתש רמון (ISR)
משך הטיול:
3 ימים 2 לילות
להורדת התוכנית

מה אנו יודעים על אורח החיים והתרבות הבדואית? מניין מגיע מנהג חלוקת האוהל לשני חלקים נפרדים? מדוע האישה הבדואית היא הכספת של המשפחה והשבט? מדוע מבחינה אבולוציונית נוצרה הדבשת? העולם משתנה והעדה הבדואית לא נשארת מאחור. האם אנחנו מכירים את באר שבע של פעם? מדוע התיישב אברהם בבאר שבע וכיצד תופעת איסוף המים השפיע על אבותינו בימי קדם. נלמד על רכילויות של אבי האומה דוד בן גוריון אשר בעת החדשה היו מופיעים על כל צהובון ולא מביישים בססגוניותם. נספר את הסיפור המופלא של דרך הבשמים המפורסמת ונתהה מדוע קבוצות נבטיות דווקא בחרו באסלאם לעומת האפשרות לאמץ את הדת הנוצרית ששלטה או אפילו את היהדות כאלטרנטיבה רוחנית.

 

3 ימי סיורים בנגב המופלא שלא הכרתם - הקדמה

מה אנו יודעים על אורח החיים והתרבות הבדואית? מניין מגיע מנהג חלוקת האוהל לשני חלקים נפרדים? מדוע האישה הבדואית היא הכספת של המשפחה והשבט? מדוע מבחינה אבולוציונית נוצרה הדבשת? העולם משתנה והעדה הבדואית לא נשארת מאחור..

האם אנחנו מכירים את באר שבע של פעם? מדוע התיישב אברהם בבאר שבע וכיצד תופעת איסוף המים השפיע על אבותינו בימי קדם.
נלמד על רכילויות של אבי האומה דוד בן גוריון אשר בעת החדשה היו מופיעים על כל צהובון ולא מביישים בססגוניותם. נספר את הסיפור המופלא של דרך הבשמים המפורסמת ונתהה מדוע קבוצות נבטיות דווקא בחרו באסלאם לעומת האפשרות לאמץ את הדת הנוצרית ששלטה או אפילו את היהדות כאלטרנטיבה רוחנית.

מקומות ואתרים מרכזיים בהם עובר הטיול:

 • חוות בראשית
 • מרכז ג'ו אלון- המוזיאון לתרבות הבדואית
 • תל באר שבע
 • מוזיאון אנז"ק
 • מכתש רמון- המנסרה וקיר האמוניטים 
 • טיול ג'יפים במכתש
 • עין סהרונים
 • ארוחת פיקניק
 • קבר בן גוריון
 • הר מחייה
 • ציורי הסלע המסתוריים
 • חוות בודדים "כרמי עבדת"
 • אתר הנבטי שבטה
 • טיול גמלים בחאן בארותיים

  אנו ממליצים ומציעים כי תבדקו המסלול של פגסוס היטב מול תוכניות של חברות מתחרות בהן יש חצאי ימים חופשיים לפעמים אף יותר - יותר זמן פנוי / פחות כניסות וביקורים בתשלום בפערים שמגיעים בסה"כ לסכומים גבוהים אותם בודאי יציע המדריך של החברה האחרת בתשלום נוסף - לכן, מה שנראה בהתחלה זול הוא בסופו של דבר מחיר מאד יקר - זכרו זאת.

  מסלול הטיול לפי ימים

  יום 1: היכרות עם הבדואים של היום ובאר שבע של אבותינו

  נצא אל עבר דרום הארץ ונבצע עצירה ראשונה בחוות בראשית ליד בית קמה ורהט שם נהנה מחלב נאקות ומאפשרות להצטייד במגוון תכשירי יופי ובריאות על בסיס חלב, נמשיך בהיכרותנו עם המגזר הבדואי של ארצנו במרכז ג'ו אלון שם ממוקם המוזיאון לתרבות הבדואית ליד יער להב או לחילופין נבקר במפעל הרוקמות הבדואי בלקייה.

  נמשיך לאתר מורשת עולמית: תל באר שבע שהיא אחת מהערים המקראיות החשובות ביותר ששרדו ושוחזרו ולאחר מכן ניכנס לעיר באר שבע – בירת הנגב, עירו של אברהם אבינו לסיור פנורמי רכוב כולל מעבר ליד באר אברהם ולביקור במוזיאון אנז"ק כולל בית הקברות הבריטי של חללי מלחמת העולם הראשונה שבו קבורים חיילים מאוסטרליה וניו זילנד.

  בתום יום טיול מרתק זה נמשיך לארוחת ערב ולינה.

            

  יום 2: המכתשים שאין כמוהם בעולם ולתופעות טבע ייחודיות נוספות במכתש רמון

  לאחר ארוחת בוקר נצא לתצפית על מכתש רמון מטיילת מצפה רמון . לאחר מכן נצא לטיול ג'יפים של שעתיים בנופיו המרשימים של המכתש, נגיע להר גוונים שם נעצור ונתמסר לתצפית מרשימה ביותר על האזור, עין סהרונים המפורסם וחאן סהרונים הנבטי הסמוך, נספר  על ״דרך הבשמים״ העתיקה והשבטים הנבטים שהפעילו כציר מסחר והעברת סחורות מהמזרח הרחוק למערב ובחזרה, בתום הסיור נעצור לארוחת פיקניק בשטח ובסיומה נצא לביקור במנסרה ובקיר האמוניטים הכולל מאובנים מתקופות היסטוריות קדומות והחאן הנבטי. נמשיך וניסע להר אבנון לתצפית מרהיבה על המכתש. בתום הסיור במכתש נצא לשדה בוקר לקבר בן גוריון הצופה על נופו המרהיב של נחל צין, נספר על תולדותיו ופעילותו לתקומת מדינת ישראל ונזכר באמרתו המפורסמת "עתידה של מדינת ישראל נמצא בנגב ולכן יש להפריח וליישב אותו ", בעקבותיו עבר עם אשתו פולה לשדה חזרה למלון לארוחת ערב ולינה.

   


             *צילום: נצח פרביא

  יום 3: נופים מדהימים, ציורי סלעים, הנבטים ודרך הבשמים

  לאחר ארוחת בוקר נצא לסיור רגלי להר מחייה הצופה על נופו המרהיב של הנגב ונבקר בעשרות ציורי הסלע המסתוריים (פטרוגליפיים) בני אלפי השנים שבמקום. 

  נסיים את ביקורנו במקום בחוות בודדים "כרמי עבדת" (במידה ולא תהיה זמינות במקום הביקור ייערך בחווה אחרת) שם נלמד על המושג "חוות בודדים" ומאפייניו, ואפילו נוכל לטעום מהיין המקומי המיוצר ביקב (כפוף לתיאום עם המקום) ואף להצטייד ביינות מובחרים. 

  לאחר הפסקת הצהרים נשים פעמנו לאתר הנבטי שבטה הנמצא על דרך הבשמים המפורסמת שאף היא אתר מורשת עולמית של אונסקו המתחילה בתימן ומסתיימת בנמל עזה. נבקר באתר הייחודי, בסיום הביקור נמשיך אל עבר חאן בארותיים אשר בנגב המערבי שם נצא לטיול גמלים חוויתי באחד ממחוזות המדבר הפחות מוכרים במדינתנו. 


  בתום הביקור בחאן ולאחר 3 ימים מרתקים נשוב לנקודות האיסוף ומשם איש איש לביתו.

  *צילום: דוי שטיינוול ד"ר אבישי טרייכר

  ייתכנו שינויים בסדר התוכנית על פי לוח ימי וזמני הטיול וכן ימי ושעות הפתיחה של האתרים לאורך מסלול הטיול. לעיתים אף ייתכנו ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום.

   

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form